Jak znaleźć idealny fundusz inwestycyjny na start?
Fundusze inwestycyjne coraz chętniej są wybierane przez Polaków. Coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie środków w sposób jednolity, ale uzależniony od konkretnych czynników. Choć wybór funduszu ma duży wpływ, a jego notowanie może przynieść nam stratę, wciąż wielu z nas wybiera je po omacku, bez niezbędnej wiedzy czy kilku słów porad. Dlatego my podpowiadamy, jak znaleźć idealny fundusz inwestycyjny na start.
Artykuł sponsorowany
Czym jest fundusz?
Dla tych, którzy niewiedza jak się zabrać do gry, wyjaśniamy najpierw czym jest w ogóle fundusz inwestycyjny. Jest to specjalny zbiór różnego rodzaju inwestycji, które są od siebie niezależne, a które są skupiane w jednej przestrzeni, z której można korzystać w sposób otwarty. Wybierając fundusz, należy zatem kierować się nie tylko tym, jakie dokładnie firmy w sobie zrzesza oraz akcje jakich są w nim najważniejsze, ale także to, by były zgodne z zasadą dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.
Jak wybrać fundusz?
Aby dobrze wybrać, należy wiedzieć jakie czynniki wpływają na to, że jest on tak skuteczny lub zupełnie dla nas niepotrzebny. Jednym z nich jest przede wszystkim notowanie funduszu. Na notowanie wpływ ma wiele kwestii, a one są niezbędne, by mógł pójść on do góry i przysporzyć nam zysków. Notowanie obejmuje np. ceny surowców na świecie, ceny nieruchomości, wskaźniki indeksowania giełdowego czy ceny obligacji i akcji. Wszystko ma znaczenie, w zależności od tego jaki fundusz wybierzemy. Oczywiście, z punktu widzenia inwestora nie musimy martwić się o każdy ze wskaźników osobno, gdyż jest to uśrednione, dzięki czemu możemy mieć pewność, że ominie nas np. krach w związku z jednym faktorem poniżej poziomu, jednak wybierając fundusz należy dokładnie przeanalizować sytuację, np. z funduszami na viennalife.pl.
Fundusz inwestycyjny na start to delikatna sprawa. Warto analizować wszystko, by mieć pewność jak kształtują się konkretne warunki wzrostowe. Należy jednak pamiętać, by nasz fundusz był zróżnicowany i niezbyt ryzykowny, byśmy nie decydowali się na stawianie wszystkiego na jedną kartę już na samym początku inwestowania.