Gotowe spółki na sprzedaż – korzyści dla przedsiębiorców i inwestorów

Gotowe spółki na sprzedaż – korzyści dla przedsiębiorców i inwestorów

  19 wrz 2023

Każdy przedsiębiorca, stając przed koniecznością rejestracji nowej spółki, z pewnością przyzna, że proces ten bywa nie tylko skomplikowany, ale często również czasochłonny i dość żmudny. Formalności związane z tą procedurą wymagają ponadto dobrej znajomości obowiązujących przepisów i dogłębnej wiedzy z zakresu księgowości, co dla wielu młodych przedsiębiorców okazuje się przyczyną licznych trudności i stresów. Aby ich uniknąć, warto rozważyć alternatywne rozwiązanie, jakim są gotowe spółki na sprzedaż. W jaki sposób zakup już istniejącej spółki pozwala zoptymalizować liczbę formalności i zaoszczędzić czas? Sprawdź, na jakie korzyści mogą liczyć przedsiębiorcy i inwestorzy, decydując się na gotowe spółki na sprzedaż!

Gotowe spółki na sprzedaż – najważniejsze informacje

Standardowy proces rejestracji nowej działalności zajmuje zazwyczaj około sześć tygodni. Tymczasem zakup spółki, która już istnieje na rynku, pozwala skrócić całą procedurę administracyjną nawet do zaledwie kilku dni. Kolejne kroki, jakie należy podjąć, decydując się na to rozwiązanie, można przedstawić w kilku kluczowych etapach:

  1. uzyskanie zgody na sprzedaż udziałów przez daną spółkę;

  2. dopełnienie formalności związanych ze zbyciem prawa pierwszeństwa do nabycia udziałów;

  3. opracowanie dokładnej treści oraz formy zawarcia umowy sprzedaży udziałów spółki;

  4. poinformowanie pracowników spółki o nabyciu udziałów;

  5. uiszczenie opłaty PCC (podatku od czynności cywilnoprawnych) oraz przedłożenie deklaracji podatkowej w urzędzie.

Gotowe spółki na sprzedaż to korzystne i zdecydowanie mniej czasochłonne rozwiązanie również dla kupującego, który w pierwszym kroku powinien ustalić ze sprzedającym konkretne wymagania oraz wykaz niezbędnych dokumentów. Następnie konieczna będzie wizyta u notariusza, który poświadczy sporządzoną uprzednio dokumentację i przedstawi wszelkie wydruki i formularze. Ostatnim etapem jest przekazanie dokumentów do Sądu Rejestrowego, Urzędu Skarbowego oraz Urzędu Statystycznego.

Dobrą informacją dla przedsiębiorców okazuje się także fakt, że zakupu gotowej spółki można dokonać również na odległość. Nie ma bowiem konieczności, aby kupujący i sprzedający dopełnił niezbędnych formalności w tym samym miejscu i dniu. Obie strony mogą złożyć potrzebne podpisy w oddzielnych terminach, a po zaakceptowaniu dokumentów i zapisów umowy wystarczy, że sprzedający prześle kupującemu dokumentację pocztą.

Kiedy warto zdecydować się na zakup gotowej spółki?

Zakup gotowej spółki na sprzedaż to coraz popularniejsze rozwiązanie, a sama procedura jest w pełni legalna i bezpieczna. Jest to warte rozważenia rozwiązanie zwłaszcza dla osób, którym zależy na możliwie najszybszym rozpoczęciu prowadzenia własnej działalności. Chcąc znacząco ograniczyć liczbę żmudnych formalności, a zaoszczędzony w ten sposób czas przeznaczyć na planowanie strategii biznesowej firmy, zakup istniejącej spółki okazuje się bardzo dobrym wyborem. Co również istotne, koszty takiej transakcji są z góry określone, a wśród obowiązkowych opłat wymienia się opłaty za kupno spółki, zmiany w umowie oraz KRS oraz usługi notariusza. Dzięki temu kupujący dokładnie wie, ile wyda i ma pewność, że nie zostanie zaskoczony żadnymi niespodziewanymi, nadprogramowymi wydatkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *