Czym jest kontrakt CFD i czy warto się nim zainteresować?

Czym jest kontrakt CFD i czy warto się nim zainteresować?

  27 lip 2020

Kontrakty CFD są instrumentami finansowymi, które opiewają na różnicę kursową (z ang. Contract for diffrence). Polegają na tym, że dwie strony umowy zobowiązują się do pokrycia kwoty, która jest różnicą kursu pomiędzy momentem otwarcia pozycji i jej zamknięcia. Kontrakty CFD z powodu swojej specyfiki oferują inwestorom inne, nieraz bardziej rozbudowane możliwości, przez co są tak popularne.

Można je zawierać na aktywa takie, jak:

  • akcje,
  • indeksy,
  • ETF-y,
  • surowce,
  • waluty oraz
  • kryptowaluty.

O najważniejszych cechach CFD przeczytasz poniżej.

Kontrakt CFD jest instrumentem pochodnym

Znaczy to, że nie stajesz się właścicielem aktywa bazowego, w które inwestujesz. Kupując kontrakt CFD, jedynie spekulujesz na temat wzrostu lub spadku ceny.

Jest to bardzo istotne, ponieważ w ten sposób nie nabywasz praw, które towarzyszyłyby ci jako właścicielowi aktywa bazowego. Jeśli kupujesz w ten sposób walutę, nie możesz jej wypłacić lub przelać na prywatne konto. Jeśli zaś interesuje cię spekulowanie na temat cen akcji, nie masz prawa do uczestniczenia w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy i nie posiadasz praw korporacyjnych.

Natomiast plus jest taki, że wszystkimi transakcjami możesz zarządzać online. W ten sposób niwelujesz koszty i działasz o wiele szybciej. Zrobisz to jeszcze wygodniej, wybierając odpowiednią platformę do CFD.

Kontrakty CFD a lewarowanie

Bardzo pociągającą możliwością tych instrumentów jest dźwignia finansowa. Pozwala zarabiać ogromne pieniądze nawet inwestorom ze skromnym budżetem. Wszystko dzięki możliwości kupowania aktywów za mały procent ich wartości nominalnej.

Wyjaśnijmy to sobie na przykładzie. Chcesz kupić akcje spółki warte 1000 zł. Dzięki dźwigni finansowej 10:1 zrobisz to za jedyne 100 zł. Jeśli w tej sytuacji wartość akcji podniosłaby się o 10%, zarobisz również 100 zł. Osiągniesz podwójny zysk.

Jednak lewarowanie może być również powodem sporych strat. Jeśli w powyższym przykładzie cena akcji obniżyłaby się o 10%, stracisz cały kapitał. Dlatego musisz używać tej funkcji z głową.

Kontrakty CFD to możliwość zysku i na wzroście, i na spadku ceny

Kolejną bardzo ważną funkcjonalnością tych instrumentów finansowych jest opcja zajmowania zarówno pozycji długiej, jak i krótkiej. W pierwszym wypadku obstawiasz, że cena aktywa bazowego wzrośnie, a w drugim — że spadnie. Daje to ogromną elastyczność w wyborze stylu gry i sposobu, w jaki będziesz inwestować. Ponadto pozwala ci zabezpieczać inne, bardziej ryzykowne transakcje poprzez hedging. Dlatego kontrakty CFD cieszą się tak wielką popularnością.

1 thought on “Czym jest kontrakt CFD i czy warto się nim zainteresować?

  1. O czymś podobny na prawdę nigdy nie słyszałem. Serio jestem pod wrażeniem tych informacji. 😀 czas w coś zainwestować i to koniecznie! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *