Zawód architekta wnętrz – czyli kolory urządzania mieszkania od wewnątrz

Zawód architekta wnętrz – czyli kolory urządzania mieszkania od wewnątrz

  21 lut 2019

Marzy się nam urządzanie ludziom domów, mieszkań? Dobór poduszek do sofy sprawia nam przyjemność, a wynajdowanie perełek wśród producentów mebli to nasza specjalność? W takim razie zawód architekta to przepis na sukces.

Wyzwanie dla architekta

Największym wyzwaniem dla architekta wnętrz jest przygotowanie projektów spełniających wszelkie wymagania klienta i stylu. Nie każdy podziela naszą opinię, musimy się liczyć z tym, że ten kto płaci – wymaga. I nawet jeśli całość jego wyobrażenia wnętrza jest tragiczna, to architekt musi sprawić, aby nikt nie odniósł takiego wrażenia.

Praca z ludźmi – mediator

Tak po prawdzie tylko wybitni architekci wnętrz mogą sobie pozwolić na dyktowanie warunków. Dla zaczynających w zawodzie to praca na dwa etaty. Nie tylko musimy zrobić projekt, znaleźć odpowiednie meble, dodatki, ale też uwzględnić gust i wyobraźnię klienta. Niektórzy są bardzo elastyczni i praca z nimi to przyjemność, a inni będą 10 razy zmieniać projekt tuż przed samą akceptacją. Niekiedy musimy wysilić się maksymalnie, aby odwieźć klienta od katastrofalnego pomysłu, który kolokwialnie mówiąc, pociągnie całość na samo dno bezguścia. Architekt musi być też skutecznym mediatorem.

Skąd czerpać wiedzę o nowych trendach

ekskluzywna sypialnia

Źródło: pixabay.com

O podstawach dotyczących projektowania wnętrz i wytycznych dla konkretnych stylów można dowiedzieć się z wielu książek. Chociażby taki bestseller jak „Sztuka aranżacji wnętrz”, znanej blogerki zajmującej się aranżacją przestrzeni mieszkalnej, bez wątpienia okaże się pomocny.

Wiele ciekawych informacji oraz nowości z branży znaleźć można przeglądając blogi traktujące o wnętrzach. Mimo, że nie są to blogi o książkach to i na nich znajdziemy informacje o publikacjach, które są polecane i obecnie na topie w branży.

Praca w biurze i w terenie

Obecnie architekt pracuje tyle samo czasu w domu klienta, jak i przed komputerem. Po zebraniu wymiarów pomieszczeń zasiadamy do pracy z programem. Przestrzeń do pracy biurowej możemy stworzyć sobie w domu, ewentualnie wynająć biuro na godziny. W miastach takich jak Katowice czy Gdańsk nie będziemy mieć z tym problemów. Wstępną wizualizacje projektu przesyłamy do klienta i w razie konieczności wykonujemy tylko poprawki.

Check lista

Zanim zaczniemy projektować, warto stworzyć sobie check listę z życzeniami klienta. Bardzo ułatwi nam ona pracę i w razie negocjacji będziemy na lepszym stanowisku, niż gdybyśmy nie uwzględniali tych danych. Co warto zamieścić na takie check liście:

  • styl wnętrza jaki preferuje rodzina;
  • kolorystyka wnętrza – chłodna czy cieplejsza;
  • czy ma zatykać dech w piersiach;
  • czy mają to być standardowe rozwiązania;
  • jakie produkty, materiały preferuje;
  • czy są wśród członków rodziny alergicy;

Dzięki gotowej liście będziemy mogli szybciej dobrać odpowiedni design do wnętrza. Zawsze też warto mieć w zanadrzu odpowiedź na standardowe pytanie: A co pan/pani proponuje? Jeśli potrafimy sprzedać wizję wnętrza niezdecydowanym osobom, to możemy zaczynać działać w tej branży.

Wykształcić swój warsztat

Ważnym aspektem w zawodzie architekta wnętrz jest odpowiedni zasób, zarówno wiedzy jak i umiejętności, które pozwolą nam dopasować wnętrze do gustu i wymagań klienta. Wysyp w ostatnich latach marketowych architektów popsuł nieco tę branżę i często można spotkać grafika, który z przypadku zajmuje się wystrojem łazienek.

Czy każdy może zostać architektem? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Spotkać można ludzi, którzy po kursach mają większe wyczucie stylu i lepiej sobie radzą w świecie wnętrz. Doskonaląc swoje umiejętności możemy zajść naprawdę daleko. Oczywiście większe pole do popisu mamy w dużych miastach, takich jak Warszawa czy Kraków, ale też pracując zdalnie możemy wykonywać zlecenia dla ludzi z całego świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *