Jaki wybrać zawód, kiedy jesteś niepełnosprawny

Jaki wybrać zawód, kiedy jesteś niepełnosprawny

  03 kwi 2019

Niepełnosprawność to bardzo ogólne określenie i te zawody, które z powodzeniem może wykonywać osoba niedosłysząca mogą być całkiem niedostępne dla osoby upośledzonej ruchowo. W tym artykule podjęliśmy problem pracy osób, które mają ograniczoną możliwość poruszania się.

Ograniczenia motoryki

Ograniczenie motoryki może całkiem albo częściowo utrudniać wykonywanie danego zawodu. Zależy to oczywiście od stopnia zaawansowania choroby. Osoby z polineuropatią mogące się poruszać są bardziej mobilne niż osoby jeżdżące na wózkach inwalidzkich. Jednak w obu przypadkach występują ograniczenia w wykonywaniu niektórych zawodów.

Co mogę zrobić ja sam

Niepełnosprawność może dotknąć człowieka w każdym wieku i wcale nie jest to wykluczenie z życia społecznego. Część osób w wyniku wypadku musi nie tylko zmienić tryb życia, ale też przekwalifikować się na inny zawód. Dlatego przedstawiam poniżej specyfikację zawodów dla osób z utrudnionym poruszaniem się. Warto wykorzystać zdobytą już wiedzę i połączyć ją z innym zawodem.

Komputer na biurku

pixabay.com

Branża IT i nie tylko, stoi otworem

Przeglądając ogłoszenia z branży IT możemy jasno określić, iż jest to całkiem zasobna i pełna możliwości gałąź gospodarki, w której każdy może po rozwinięciu drzemiących w nim zdolności i kilku kursach znaleźć miejsce dla siebie. Zaletą w tym zawodzie jest też możliwość wykonywania jej zdalnie, co w dużej mierze umożliwia aktywację osób mieszkających poza wielkimi aglomeracjami.

Przykładowe zawody dla osób z niepełnosprawnością ruchową:

  • copywriter – pisanie tekstów na strony internetowe, korekta artykułów;
  • programista (jest tyle języków programowania, że każdy znajdzie coś dla siebie);
  • zdalny lektor języka obcego – obecnie nauka języka obcego nie jest trudna, warto znaleźć sobie mniej popularny język, mniejszą mamy wtedy konkurencję;
  • tłumacz zdalny – praktycznie to samo, co powyżej;
  • grafik komputerowy (programy np. Photoshop, Adobe Illustrator) – jeśli mamy talent w doborze kolorów to kilka kursów, nawet darmowych, wystarczy aby je obsługiwać biegle;
  • projektant (Catia, AutoCad) – to już są bardziej wymagające programy, ale zapotrzebowanie na osoby umiejące je obsługiwać jest w wielu branżach niezwykle widoczne;
  • sprzedaż internetowa – najlepiej sprzedawać przez internet to, co ludzie kupują, to zajęcie można wykonywać z domu cały czas, kurier dowiezie nam towar i również przez kuriera nadamy paczki do klientów;
  • prowadzenie portali społecznościowych dla firm – do tego nam jest potrzebna wiedza na temat tych portali, a zdobywać ją najlepiej prowadząc własnego fanpage.

W tych zawodach zwykle trzeba posiadać dobrą koordynację ruchową rąk. Jednak zawód tłumacza  oraz lektora daje możliwość adaptacji osobom, które mają ją upośledzoną.

Inne zawody

Warto sobie uświadomić swoje mocne strony i je szlifować pod kątem przyszłego zatrudnienia. Braki w zdolnościach manualnych nie wykluczają wcale pracy w zawodzie wymagającym precyzji. Wszystko zależy od naszych możliwości i chęci.

Jak ułatwić sobie znalezienie pracy

Jakoś tak bezzasadnie utarło się, że praca w domu to chałupnictwo, w stylu wyrób rękodzieł czy składania długopisów. Jednak nie jest to jedyna droga kariery. Można budować swoje portfolio w internecie. Do tego celu służyć nam mogą takie portale jak:

  • Facebook – branża lifestyl i rozrywkowa;
  • Linkedin – branże techniczne, prawo, biznes;
  • Twitter – polityka, biznes, technologie;
  • Instagram – lifestyl, moda, kosmetyka;
  • Pinterest – lifestyl, Do It Yourself;
  • inne.

Sama dobra prezentacja własnej osoby na takim portalu jest swego rodzaju wizytówką świadczącą o umiejętnościach prowadzenia kampanii marketingowych. Mając już co wpisywać w swoim doświadczeniu, możemy z powodzeniem wysyłać oferty do firm czy odpowiadać na ogłoszenia o pracę.

Grafika komputerowa twarzy

pixabay.com

Tworzymy portfolio

Kiedy już wybraliśmy nasz przyszły zawód warto od czegoś zacząć, aby nie tylko nauczyć się dobrze go wykonywać, ale też stworzyć portfolio. Copywriter stworzyć może bloga o tematyce, która go interesuje, grafik również może pochwalić się swoimi osiągnięciami konstruując stronę z galerią zdjęć. Nawet jeśli nikt od nas nie kupi tych pierwszych produktów, warto je wytworzyć i dopracować, aby nauczyć się i pokazać jak z czasem doskonalimy swój warsztat.

Dalsza droga pod górkę

Wypracowanie sobie znaczącego portfolio jest nie tylko podstawą przy przyszłych negocjacjach. Powinniśmy też zdawać sobie sprawę, że często stawki jakie zaproponują nam na początek mogą być zaniżane, gdyż „student zrobi to taniej”. Jednak Ci, którym zależy na jakości, bez pytania zapłacą rozsądną cenę. Dlatego nie warto być „studentem” i nie doprowadzać do cięcia kosztów, gdyż to nie pozwoli nam stworzyć wysokiej klasy projektu. Natomiast „budżetowe” wykonanie psuje po prostu portfolio. 

Jak widać droga do kariery nie jest wcale usłana różami. Najpierw trzeba w sobie znaleźć talent, następnie go przekuć na zawód. Na koniec przychodzi nam rozmowa ze zleceniodawcami. Wcale nie jest to łatwy kawałek chleba, ale tak mają wszyscy, którzy chcą pracować i utrzymać się na zadowalającym poziomie z pensji.

przeczytaj także artykuł dotyczący najbardziej przyszłościowych zawodów na http://www.extor.pl/zawody-przyszlosci-czyli-o-tym-kim-zostac-aby-miec-pewna-prace/.

Źródła:

  • Niepełnosprawni – szanse na rynku pracy, Lidia Kafarska i in.
  • Osoby niepełnosprawne na rynku pracy, Dominika Sozańska, Labor et Educatio nr 1/2013
  • Rynek pracy zdalnej a oczekiwania pracowników. Edycja Polska, pod red. Marek Grygier,  2018
  • Elastyczne formy zatrudnienia. Telepraca. Zarządzanie pracą zdalną, Ewa Stroińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *