Sprawy karne – adwokat Wrocław

Sprawy karne – adwokat Wrocław

  05 wrz 2022

Artykuł partnera.

Znalezienie odpowiedniego adwokata to duże wyzwanie – szczególnie w sytuacji, gdy postępowanie dotyczy sprawy karnej, a sam oskarżony nie posiada ani doświadczenia na sali sądowej, ani wystarczającej wiedzy z zakresu obszernej dziedziny prawa. Poszukiwanie dobrego specjalisty w dużych aglomeracjach takich jak Wrocław może – wbrew pozorom – nastręczyć dodatkowych problemów z wyborem najwłaściwszej kancelarii adwokackiej do poprowadzenia konkretnego rodzaju sprawy. W morzu dostępnych możliwości, jakimi dysponuje stolica Dolnego Śląska, trudno nieraz podjąć ostateczną decyzję, a samo wpisanie w wyszukiwarkę hasła „adwokat sprawy karne Wrocław” nie przynosi wyczerpującej odpowiedzi. Jak wybrać zatem dobrego adwokata, który zapewni profesjonalne wsparcie prawne podczas postępowania karnego? Z czym wiążą się tego rodzaju sprawy? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę.

Sprawy karne – dlaczego potrzebujesz wsparcia doświadczonego adwokata?

Specyfika postępowania karnego oraz fakt, że niejednokrotnie odznacza się ono wyjątkowo dużym poziomem skomplikowania, wiążąc się często z okolicznościami o znacznej powadze, wymaga interwencji profesjonalnego adwokata. Z tego względu wsparcie kancelarii zajmującej się sprawami karnymi rozpoczyna się już na etapie postępowania przygotowawczego. Szybka pomoc prawna już we wczesnym stadium sprawy okazuje się szczególnie istotna zwłaszcza w sytuacji, gdy wobec osoby oskarżonej został zastosowany środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wówczas adwokat uczestniczy w czynnościach śledztwa lub dochodzenia takich jak przesłuchania podejrzanych, pokrzywdzonych czy świadków. Obrońca ma również prawo pozostawać w bezpośrednim kontakcie z osadzonym i odwiedzać go w areszcie.

Adwokat sprawy karne (Wrocław) jest niezbędny zwłaszcza w toku postępowania sądowego. Na tym etapie sprawy karnej bierze on udział w rozprawach i posiedzeniach sądu, pozostając w nieustającym kontakcie z oskarżonym, którego reprezentuje. Jego rolą jest bowiem bieżące analizowanie sytuacji procesowej klienta, a w razie potrzeby – sporządzanie odpowiednich środków odwoławczych od zapadłych decyzji procesowych.

Główne etapy postępowania karnego

Przebieg postępowania karnego jest ściśle uzależniony od stopnia zaawansowania danej sprawy. W jego toku zwykle wyróżnia się kilka kluczowych etapów:

  • postępowanie przygotowawcze – prowadzone w formie dochodzenia lub śledztwa,
  • postępowanie sądowe (in. jurysdykcyjne) – proces karny, który obejmuje rozpoznanie sprawy przez sąd I instancji, a w sytuacji zaskarżenia przez stronę postępowania wydanego przez niego wyroku – również postępowanie odwoławcze prowadzone przed sądem II instancji,
  • postępowanie wykonawcze – rozpoczyna się wraz z zapadnięciem prawomocnego orzeczenia sądowego.

To, ile finalnie może trwać postępowanie karne, zależy od wielu czynników takich jak przedmiot sprawy, jej zawiłość, liczba osób biorących udział w sprawie, rodzaj i liczba dowodów, a także możliwości organizacyjne sądu rozpatrującego sprawę.

Adwokat sprawy karne Wrocław – jak wybrać odpowiedniego specjalistę?

Z uwagi na fakt, że prawo stanowi niezwykle rozległą dziedzinę, w obliczu konieczności stanięcia przed sądem w sprawie karnej warto wybierać adwokatów, którzy specjalizują się właśnie w tej gałęzi prawa. Coraz więcej kancelarii adwokackich stawia bowiem na specjalizację w konkretnych obszarach, dzięki czemu mogą wyróżnić się dużym doświadczeniem i wykwalifikowaniem w przeprowadzaniu określonych rodzajów spraw. Wrocław, jako miasto wojewódzkie, dysponuje szeroką bazą kancelarii adwokackich, o czym bez trudu można przekonać się, wyszukując w sieci frazę „adwokat sprawy karne Wrocław”. Chcąc znaleźć godnego reprezentanta przed sądem w tak trudnej sprawie jak postępowanie karne, warto jednak poświęcić na wybór dobrego adwokata wystarczająco dużo czasu, uważnie sprawdzając opinie innych klientów, a także zapoznając się z jego stroną internetową i dotychczasowym doświadczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *