Split payment – na czym polega?

Split payment – na czym polega?

  25 paź 2021

Split payment jest potocznie nazywany mechanizmem przeciwko oszustom podatkowym. Charakteryzuje się on dokonywaniem przez nabywcę płatności za towar lub usługę na dwa rachunki bankowe. Celem tego systemu jest zwiększenie dochodów w budżecie państwa oraz ochrona przed przedsiębiorcami wyłudzającymi VAT. W tym sposobie płatności kupujący dzieli przelew na dwa rachunki, oddzielając od siebie kwotę netto i kwotę podatku VAT.

Ulga B+R – komu przysługuje?

Wśród nowoczesnych rozwiązań podatkowych pytania prowokuje nie tylko system podzielnej płatności, split payment, lecz także ciesząca się zainteresowaniem przedsiębiorców ulga B+R. Zakłada ona możliwość odliczenia od podatku kosztów poniesionych na rzecz działań badawczo-rozwojowych spółki, jak na przykład wszelkiego rodzaju projekty. Do podejmowanych prac, objętych ulgą, wliczyć można działania rozwojowe, w wyniku których powstają nowoczesne produkty oraz usługi, jak i ulepszone zostają te już istniejące. Natomiast koszty kwalifikacyjne zawierają wydatki przeznaczone na zakup specjalistycznego sprzętu, materiałów i surowców, a także na nabycie ekspertyz wykonywanych przez jednostki zewnętrzne.

Audyt podatkowy – czy warto z niego skorzystać?

Aby prawidłowo rozliczyć się z podatku i uniknąć przykrych w skutkach błędów, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, którą oferuje firma outsourcingowa. Chętnie wybieraną przez przedsiębiorców usługą jest audyt podatkowy. Zakłada on weryfikację rozliczeń i sprawdzenie poprawności danych. Ze względu na liczne nowelizacje przepisów prawa podatkowego, eksperci szczególnie skupiają się na ryzykownych obszarach. Takie rozwiązanie pozwala dodatkowo uzyskać oszczędności poprzez wnikliwą analizę możliwości przedsiębiorstwa. Innowacje, które pojawiają się na rynku biznesowym, jak na przykład split payment czy ulga B+R wzbudzają niekiedy wątpliwości podczas dokonywania rozliczeń. Aby je rozwiać, warto skorzystać z pomocy firmy zewnętrznej i zmniejszyć ryzyko poniesienia w wyniku błędów strat finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *