Rodzaje leasingu

Rodzaje leasingu

  24 maj 2018

Leasing niejedno ma imię. Jest to wciąż rozwijający się jeszcze sposób na finansowanie nowych inwestycji w firmie. Co ciekawe jest też odmiana leasingu konsumenckiego.

Leasing

Umowa cywilno-prawna na przenoszenie prawa do korzystania z określonej rzeczy na pewien czas w zamian za określone w umowie opłaty.

Korzyści z leasingu

Dużą zaletą z tego rodzaju umowy jest to, że nie musimy kupować własnego sprzętu wartego nieraz krocie, ale za określone raty możemy mieć go na warsztacie:

  • niski wkład własny;
  • możliwość odliczenia VAT-u ;
  • obniżenie podatku dochodowego.

Do wyboru

Oprócz tego że możemy brac w leasing wyposażenie firmy, możemy też korzystać z różnych form leasingu najlepiej dopasowanych pod naszą działalność.

Leasing operacyjny

Jest to czasowe przekazanie w użytkowanie określonego przedmiotu. Raty w tym wypadku stanowią koszty uzyskania przychodu. W takiej umowie można mieć zagwarantowane kupno przedmiotu po określonej cenie plus VAT.

Leasing finansowy

Przedmiot jest oddawany na rzecz firmy w zamian za raty. Amortyzuje go leasingobiorca. Przeniesienie własności jest zazwyczaj wyszczególnione w umowie. W ten sposób zwiększa się wartość majątku firmy.

Leasing zwrotny

Jest wtedy gdy firma jest w posiadaniu licznych środków trwałych, a brak jej płynności finansowej. Wtedy może z powodzeniem oddać w leasing wyłączone z użytkowania środki trwałe. Jest to dobry sposób na uzyskania dodatkowego kapitału.

Umowa pożyczki

Alternatywą dla leasingu jest umowa pożyczki w finansowaniu inwestycji. Jest to dobre rozwiązanie dla podmiotów ubiegających się o dofinansowanie unijne oraz tych co nie są płatnikami VAT. Najważniejsze korzyści to:

  • przedmiot jest własnością firmy;
  • nie blokuje możliwości otrzymania dotacji;
  • raty pożyczki zwolnione są z VAT-u.

Alternatyw dla kredytów bankowych na rozwój firmy jest dużo. Należy zwrócić uwagę też na to, która z opcji jest dla konkretnego przedsiębiorstwa bardziej opłacalna. Także dany rodzaj inwestycji oraz plany na przyszłość trzeba wziąć pod uwagę w tym wypadku.

1 thought on “Rodzaje leasingu

  1. Do tej pory myślałem, że leasing jest tylko jeden 🙂 fajny artykuł tak poza tym. Wiem też, ale to dotyczy ludzi nie prowadzących działalności gospodarczej, że można brać auto w leasing czy inne sprzęty. Nie wiem jak u nas w kraju to jest popularne, ale w Niemczech ludzie często z tego korzystają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *