Polski Ład 2.0 przyniesie duże zwroty PIT w 2023 roku – kompendium wiedzy

Polski Ład 2.0 przyniesie duże zwroty PIT w 2023 roku – kompendium wiedzy

  11 paź 2022

Ostatnia nowelizacja ustawy z 1. lipca, popularnie zwanej pod nazwą Polski Ład, przyniosła kolejne reformy podatkowe. Zmianie ulegnie między innymi stawka podatku PIT, który zmniejszy się z 17% do 12%. Co to oznacza dla statystycznego podatnika? Przede wszystkim dostrzeże on szansę na uzyskanie zwrotu podatku w rozliczeniu za rok 2022. Ta sytuacja spowoduje, że mogą spełnić się założenia ustawodawcy, które mówiły o tym, że podatnicy nie stracą na zmianie ordynacji podatkowej.

Na czym polegać będzie zwrot podatku po zmianach?

Eksperci podatkowi jasno wskazują, że ostatnie zmiany będą przyczyną nagłego zwiększenia zwrotów podatku dochodowego. Dlaczego tak się stanie? O jakich kwotach mowa?

Najważniejszym atutem reform jest fakt, że, pomimo iż nowe przepisy weszły w życie od 1. lipca, to będą one kwalifikowane wstecz. Mają one obowiązywać przez cały 2022 rok a nie tylko, jak mogłoby się wydawać, od lipca do grudnia. Tak więc zmianami zostaną objęte wszystkie dochody podatnika, począwszy od 1. stycznia 2022 roku. Do takiej interpretacji przychyla się Ministerstwo Finansów. W komunikacie Ministerstwa można przeczytać, że w związku ze zmianą stawki podatkowej, skorygowana zostanie 1/12 kwoty zmniejszającej oraz inne zasady ich stosowania.

Skutki zmian w Polskim Ładzie

W jaki sposób podatnicy odczują te zmiany? Ci, których łączne zarobki przekraczają 8500 złotych miesięcznie, nie odczują specjalnie wysokości dopłaty podatku lub w ogóle jej nie wykażą. Przed zmianami groziłby im obowiązek uiszczenia bardzo wysokiej dopłaty na konto urzędu skarbowego. Ostatnie reformy Polskiego Ładu sprawią, że w kieszeni tych podatników może zostać nawet kilkaset złotych.

Równie dobre wiadomości Ministerstwo przygotowało dla osób, które zarabiają najmniej. Podatnicy o najniższych dochodach otrzymają zwrot podatku nadpłaconego w pierwszym półroczu 2022 roku, od razu po przesłaniu rozliczenia rocznego. Szczególną ulgę odczują osoby, wobec których nie zastosowano ulgi dla klasy średniej. W ich przypadku również może być mowa o kilkuset złotych zwrotu nadpłaconego podatku.

Opinie ekspertów

Specjaliści jasno wskazują, że jeśli w ciągu roku obowiązywałyby dwa systemy naliczania podatku, kwoty do zwrotu byłyby minimalne. Warto podkreślić, że od 1. lipca ulega zmianie kwota zmniejszająca zaliczkę na podatek dochodowy. Obecnie wynosi ona 300 złotych, co powoduje jej obniżenie aż o 125 złotych w porównaniu z pierwszym półroczem roku. Łatwo obliczyć, że w ciągu roku zaliczka zmniejszy się aż o 1500 złotych, co może stanowić duży zastrzyk gotówki dla najuboższych podatników. Projekt zmian, obejmujący cały rok bieżący sprawi, że każda osoba, rozliczająca się na zasadach ogólnych, uzyska około 5% kwoty podatku, który został przez niego zapłacony w pierwszym półroczu roku.

Jak widać, ostatnie zmiany Polskiego Ładu mogą przynieść dodatkowy zysk podatnikom. Jest to szczególnie ważna wiadomość dla osób, których boleśnie dotyka obecna sytuacja gospodarcza i którzy muszą kilka razy oglądać każdą złotówkę przez wydaniem jej.

Opracowanie:
Biuro Rachunkowe Rosco Tax

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *