Na czym polega leasing samochodów?
Leasing w ostatnich latach stał się najpopularniejszą metodą nabycia pojazdów w polskich firmach. Forma dzierżawy auta przy zoptymalizowanych kosztach zachęca każdego roku nowych inwestorów.
Jednak pamiętajmy!
Przy wszystkich zaletach tej metody, nie jest ona pozbawiona wad, dotkliwych szczególnie w momencie zakończenia umowy z leasingodawcą. W pierwszym kwartale tego trudnego 2020 r. branża leasingowa, sfinansowała wszelkiego typu pojazdy na łączną kwotę 10,7 mld zł., co było wynikiem niższym o 17.1% w stosunku do tego samego okresu sprzed roku. Pojazdy, jak dotąd, stanowią 67,3% wartości rynku leasingu, bo przypomnijmy, ta metoda zakupu nie ogranicza się przecież wyłącznie do samochodów.
Na czym polega leasing?
Leasing na samochód jest doskonałą alternatywą dla kredytów gotówkowych czy kredytów samochodowych. Warto zaznaczyć jednak, że nie musi on dotyczyć wyłącznie przedsiębiorstw czy instytucji. Coraz popularniejszy staje się rynek leasingu indywidualnego, konsumenckiego.
Dlaczego?
Ponieważ koszty leasingu, przy dobrej umowie, mogą być zdecydowanie niższe niż koszt kredytu bankowego. Ten mechanizm korzyści wynika stąd, że leasingodawca pozostaje formalnym właścicielem auta przez cały okres umowy, dzięki temu korzysta z możliwości robienia różnego rodzaju odpisów amortyzacyjnych za samochód, z czego korzysta również leasingobiorca. To warunek najpopularniejszego, jak dotąd, leasingu operacyjnego.
Umowa leasingu na samochód
Leasing na samochód to usługa finansowa charakteryzująca się tym, że zaangażowanych w nią są trzy podmioty:
- Zbywca, czyli podmiot sprzedający, na rynku pierwotnym, ale też i wtórnym, jest to zwykle dealer samochodowy.
- Leasingodawca, podmiot wykonujący usługę finansową, zazwyczaj jest to profesjonalne przedsiębiorstwo specjalizujące się w tego rodzaju działalności.
- Leasingobiorca, podmiot będący odbiorcą usługi, zwykle przedsiębiorca wykorzystujący pojazd w prowadzeniu działalności gospodarczej, w przypadku leasingu konsumenckiego jest to odbiorca indywidualny.
Na czym polega leasing?
Na comiesięcznych opłatach, w postaci ustalonej wysokości rat za samochód, do momentu jego całkowitej spłaty. Do tego czasu właścicielem pojazdu pozostaje leasingodawca. W chwili spłaty ostatniej raty leasingobiorca musi podjąć decyzję czy zwraca pojazd czy go wykupuje, mając prawo pierwszeństwa wykupu.
FSL Full Service Leasing
FSL, czyli Pełny Wynajem Długoterminowy to nazwa sektora leasingu samochodowego funkcjonująca w branży przewoźników, obejmująca długoterminowy wynajem, ale też w leasingu dla osób prywatnych, razem z innymi usługami, tym razem pozafinansowymi, takimi jak:
- ubezpieczenie pojazdów,
- karty paliwowe,
- likwidacja szkód,
- assistance,
- serwis mechaniczny.
Na czym polega leasing na samochód w formule FSL?
Formuła FSL w przypadku leasingu dla osób prywatnych zawiera podstawową dla niego korzyść. Chroni leasingobiorcę, biorąc na siebie koszt utraty wartości pojazdu z tytułu użytkowania, którą wg statystyk szacuje się na 30-60% wartości auta w ciągu trzech pierwszych lat użytkowania. Dlatego firmy leasingowe z obszaru FSL stosują opłatę mieszaną dla leasingobiorcy składającą się ze stałej opłaty miesięcznej oraz opłaty za przejechane kilometry.
Rodzaje umów leasingowych
Umowa leasingu na samochód, z punktu widzenia klienta prowadzącego działalność gospodarczą występuje jako:
- leasing operacyjny, charakteryzuje się niższymi kosztami początkowymi, pojazd należy do leasingodawcy, leasingobiorca ma prawo do używania pojazdu i wykupu po zakończeniu umowy,
- leasing finansowy, leasingowany pojazd wchodzi w skład majątku leasingobiorcy, który jest zobligowany do dokonywania odpisów amortyzacyjnych, leasingobiorca ma prawo do używania i wykupu pojazdu po zakończeniu umowy,
- leasing z opcją wykupu, to opcja, gdzie klient spłaca wartość zakupu samochodu w określonych ratach, a po zakończeniu umowy ma prawo do wykupu pojazdu na własność za określoną cenę, liczoną jako procentowa wartość pojazdu
- najem długoterminowy, full service leasing, umożliwia obniżenie wysokości stałej, miesięcznej raty, przewiduje możliwość wykupu pojazdu, ale cena wykupu odpowiada zwykle wartości rynkowej pojazdu w chwili wykupu.
Artykuł napisała:
Wanda Jaworska
Źródła:
- http://leasing.org.pl/pl/,
- https://www.ing.pl/przedsiebiorstwa-i-jst/finansowanie/leasing,
- https://www.santander.pl/firmy/leasing,
- https://www.pekaoleasing.com.pl/.
Ja mam auto w leasingu i serio jak dla mnie to najlepsze rozwiązanie. Jestem zachwycony profesjonalizmem jaki mnie spotkał w salonie, kiedy zdecydowałem się na ten krok. 🙂