Na czym polega inwestowanie w akcje? Jak wybrać właściwą strategię?

Na czym polega inwestowanie w akcje? Jak wybrać właściwą strategię?

  20 maj 2022

Inwestowanie w akcje to metoda pomnażania kapitału, na którą decyduje się coraz więcej osób. Na czym to polega? Jak wybrać właściwą strategię? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Na czym polega inwestowanie w akcje?

Inwestowanie w akcje, czyli gra na giełdzie polega na zakupie akcji spółek akcyjnych lub komandytowo-akcyjnych, a następnie ich odsprzedaży z zyskiem. Jest to metoda inwestycyjna dostępna dla każdego, kto posiada specjalny rachunek maklerski. Otwiera się go u brokera, który jest pośrednikiem pomiędzy giełdą, a inwestorem.

Strategie inwestowania w akcje

Każdy, kto zamierza inwestować w akcje powinien wybrać jedną ze strategii, a następnie ściśle się jej trzymać, co pozwala ograniczyć poziom ryzyka. Najczęściej klasyfikuje się dwie strategie, a mianowicie inwestowanie długoterminowe oraz spekulację. W tym przypadku zakupione akcje z reguły odsprzedaje się jeszcze tego samego dnia. Inwestowanie długoterminowe cechuje natomiast znacznie dłuższy horyzont czasowy, ponieważ inwestor jest z reguły posiadaczem akcji przez kilka miesięcy lub nawet lat. W obu przypadkach wymagany jest wspomniany wcześniej rachunek maklerski, którego ofertę przedstawia oficjalna strona brokera.

Jak wybrać właściwą strategię inwestycyjną?

Jak można zauważyć inwestowanie długoterminowe oraz giełdowa spekulacja to strategie, które znacznie się różnią. Jak zatem wybrać właściwą? Przede wszystkim należy określić swoje preferencje, co wynika z faktu, że w przypadku spekulacji inwestor musi mieć czas, by na bieżąco śledzić notowania giełdowe i podejmować błyskawiczne decyzje. W przypadku inwestowania długoterminowego nie jest to konieczne, ponieważ ewentualnych zmian w portfelu dokonuje się z reguły raz na kilka miesięcy (np. kwartalnie). Różnicą jest również poziom ryzyka, ponieważ podejmowanie szybkich decyzji wiąże się oczywiście z większym stresem oraz mniejszą ilością czasu na dokonanie analizy. Warto bowiem zdawać sobie sprawę z faktu, że każda decyzja inwestycyjna powinna być poparta odpowiednią analizą i rzetelnymi wyliczeniami. W przypadku spekulacji wykorzystuje się analizę techniczną, a inwestowanie długoterminowe wymaga stosowania analizy fundamentalnej.

Podsumowując należy stwierdzić, że przyjęcie właściwej strategii inwestycyjnej to jeden z najważniejszych aspektów inwestowania w akcje. Jest to również jeden z czynników przekładających się na ostateczny sukces związany z grą na giełdzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *