Na co warto uważać zakupując grunty

Na co warto uważać zakupując grunty

  28 paź 2021

Oczywiście wiele zależy od tego, jaki rodzaj gruntu zamierzamy kupić – czy pod działalność rolniczą (również agroturystyczną), czy pod budowę, czy na plac magazynowy. Mimo to każda działka gruntu ma swoje wady i zalety. Trudno jest też określić, jaka pora rok może być najwłaściwsza do oceny działki.

Zacznijmy od działek pod działalność rolniczą

Tu o naszej decyzji może zaważyć opinia poprzedniego użytkownika i do niej trzeba mieć przynajmniej dystans. Ważna jest przecież jakość gruntu, jeśli zamierzamy na nim uprawiać rośliny użytkowe lub hodować bydło.

Trzeba się upewnić, czy nie jest to grunt podmokły i czy nie był zbytnio poddawany działaniom pestycydów (po tym względem dobrze jest sprawdzić ziemie popegeerowskie). Najlepiej przed zainwestowaniem w grunt rolny, zwłaszcza wielohektarowy, skorzystać z usługi geologa.

Jeśli zamierzamy w takim miejscu jednocześnie zamieszkać to niezwykle istotnym czynnikiem zniechęcającym do tego może być obecność elektrowni wiatrowych, nie tylko w postaci farm. Odgłos wiatraków bywa uciążliwy, ponadto są one szkodliwe dla okolicznej fauny.

Może być sytuacja odwrotna – ktoś zamierza dokonać zakupu gruntu z przeznaczeniem na pojedynczą elektrownię wiatrową lub fermę wiatraków. Wtedy konieczne jest sprawdzenie bardzo dokładne lokalnego planu zagospodarowania przestrzennego, odpowiednich uchwał rady gminnej lub miejskiej oraz zarządzeń wójta, burmistrza lub prezydenta.

Również na sposób dysponowania działką rolną może mieć wpływ bliskość parku narodowego lub krajobrazowego. Usytuowanie działki w otulinie parku przynosi konkretne ograniczenia, zwłaszcza, jeśli idzie o ewentualną zabudowę.

Oczywiście, również w wypadku działki rolnej, ważna jest jakość drogi do niej doprowadzonej oraz bliskość mediów.

Działki budowlane

Kiedy już upatrzymy sobie działkę budowlaną i mamy jasną deklarację sprzedawcy to sprawdzamy przede wszystkim dokumentację wraz z księgami wieczystymi. W tym wypadku również ważne jest przejrzenie lokalnego planu zagospodarowania przestrzennego.

Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie jakości gruntu korzystając z usługi geologa – czy na przykład działka nie jest podmokła, czy grunt nie będzie się osuwał. Oczywiście nie mniej istotny jest łatwy dostęp do kanalizacji, instalacji wodnej oraz elektryczności.

Ważne jest też sprawdzenie zacienienia działki oraz najbliższego sąsiedztwa, czy nie będzie uciążliwe.

Dobrze jest się upewnić, czy działka pozwala na realizację nieruchomości zgodnej z naszym pomysłem lub projektem.

Źródło: UIZ.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *