Księgowa – zarobki, na jakie liczyć można w tym zawodzie

Księgowa – zarobki, na jakie liczyć można w tym zawodzie

  22 cze 2020

Księgowość to profesja, która bardzo często kojarzy się z ogromną liczbą cyferek i danych, które trzeba wprowadzać do systemów. Wiąże się ona także z koniecznością ciągłego liczenia. Oczywiście w pewnym sensie jest to prawda, warto jednak wiedzieć, że zawód księgowego ma o wiele większy zakres.

Księgowość – kto sprawdzi się w tej profesji?

Do zawodu księgowej należy posiadać specjalne kwalifikacje. Warto jednak wiedzieć, że tak w przypadku każdej profesji, w tej także istnieje zestaw cech, które predysponują do zostanie księgowym. Spośród nich wymienić można między innymi:

  • Dokładność,
  • Skrupulatność,
  • Uczciwość,
  • Zaangażowanie,
  • Ambicja.

Pamiętajmy także, że doskonały księgowy powinien mieć możliwość i predyspozycje do ciągłego poszerzania swojej wiedzy i zdobywania nowych kwalifikacji.

Na czym polega zawód księgowej?

Wiele osób z pewnością zastanawia się na czym dokładnie polega zawód księgowej/księgowego i czym zajmują się jego przedstawiciele. W najogólniejszym rozumieniu obszar księgowości w firmie obejmuje wszystkie kwestie związane z rachunkowością.  

Księgowa zajmuje się prowadzeniem księgi przychodów i rozchodów, a także obliczaniem podatków, ewidencjonowaniem, przechowywaniem faktur oraz wprowadzaniem danych do systemów. Jest to także osoba odpowiedzialna za pilnowanie, aby firma dotrzymywała wszelkich terminów składania wniosków i płatności do Urzędu Skarbowego lub ZUS-u.

Księgowy lub księgowa to także osoba, która jest w stanie pomóc nam w rejestrowaniu wszystkich formularzy i dokumentów potrzebnych podczas zakładania przedsiębiorstwa. Właśnie dlatego przedstawiciele tego zawodu muszą doskonale orientować się we wszystkich przepisach prawa, które zmieniają się na bieżąco. Co za tym idzie, muszą to być osoby nastawiona na bezustanne poszerzanie swojej wiedzy.

Jakie kwalifikacje powinien mieć księgowa?

Wiemy już na czym polega zawód księgowej. Teraz warto dowiedzieć się, jakie kwalifikacje muszą posiadać przyszli adepci tego zawodu. Na początek warto zdać sobie sprawę z tego, że jest to profesja certyfikowana. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce ustaliło cztery stopnie kwalifikacji tego zawodu.

Najniższy stopień to księgowy, po którym można awansować na specjalistę do spraw rachunkowości, głównego księgowego, a ostatecznie na księgowego dyplomowanego. Aby przeskoczyć między jednym a drugim poziomem należy wciąć udział w specjalnym kursie, który kończy się egzaminami.

Wiele osób zastanawia się, czy do zawodu księgowego konieczne jest wyższe wykształcenie. Nie jest ono jednak konieczne – aby zostać księgowym, wystarczy posiadać wykształcenie średnie. Warto jednak pamiętać, że dyplom ukończenia studiów przynosi wiele korzyści, szczególnie na wyższych stanowiskach.

Pracodawcy mają konkretne wymagania dotyczące przyszłych pracowników zatrudnionych na stanowisku księgowego. Wielu przedsiębiorców oczekuje od kandydatów kierunkowego wykształcenia, ale także konkretnych umiejętności, takich jak analityczne myślenie. Oczywiście księgowi powinni orientować się w aktualnych przepisach prawa, a także charakteryzować się określonymi cechami, takimi jak znajomość języków obcych, dobra obsługa pakietu MS Office czy doskonała organizacja pracy. Wszystkie te kwestie mają bardzo istotne przełożenie na wysokość pensji księgowej.

Zarobki jako księgowa

Źródło: pixabay.com

Na jakie zarobki można liczyć w księgowości?

Dla wielu osób najważniejszą kwestią są zarobki, na jakie można liczyć w zawodzie księgowego. Według statystyk, aż jedna czwarta osób zatrudnionych na stanowisku księgowego miesięcznie zarabia mniej niż 1950 złotych netto. Średnia pensja zaś utrzymuje się na poziomie około dwóch i pół tysiąca złotych. Wiele oczywiście zależy od województwa. Najlepiej zarabiają księgowi zamieszkujący Mazowsze – tam średnia pensja to około 3 tysięcy złotych netto. Najmniejsze pensje otrzymują natomiast księgowi z województw: podkarpackiego, kujawsko-pomorskiego oraz lubelskiego.

Artykuł napisała:
Magdalena Polena – copywriterka, dziennikarka, freelancerka.
Na co dzień kolekcjonuje niepotrzebne fakty i wychowuje dwa koty.

Źródło:

1 thought on “Księgowa – zarobki, na jakie liczyć można w tym zawodzie

  1. Zawód księgowej jest bardzo odpowiedzialny i zasługują takie osoby na wysokie wynagrodzenia. Moja Mama jest księgową i wiem jak wygląda ta praca jak bardzo ludzie pracujący w tej branży są obciążeni nieraz ogromnym stresem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *