Kredyt hipoteczny, kredyt mieszkaniowy, a pożyczka hipoteczna… Wyjaśniamy różnice!

Kredyt hipoteczny, kredyt mieszkaniowy, a pożyczka hipoteczna… Wyjaśniamy różnice!

  01 paź 2018

Te podobnie brzmiące pojęcia bardzo często są ze sobą mylone. O ile w przypadku kredytu hipotecznego i mieszkaniowego różnica jest niewielka, to jeśli mówimy o pożyczce hipotecznej, powinniśmy zdawać sobie sprawę z jej odmiennego charakteru. Przeczytaj i dowiedz się, czym różni się kredyt hipoteczny, mieszkaniowy i pożyczka hipoteczna.

Kredyt hipoteczny a kredyt mieszkaniowy ― różnice

Te dwie nazwy bardzo często są stosowane wymiennie, lecz nie do końca oznaczają to samo. Różnica pomiędzy kredytem hipotecznym a mieszkaniowym głównie dotyczy celu finansowania pozyskanymi środkami pieniężnymi. Ten pierwszy może być przeznaczony zarówno na budowę domu, zakup działki budowlanej, remont mieszkania, jak i modernizację lokalu w celu wynajmu lub dzierżawy. Natomiast kredyt mieszkaniowy może posłużyć nam wyłącznie do sfinansowania celów mieszkaniowych. Na przykład do zakupu domu jednorodzinnego czy letniskowego, mieszkania a także garażu lub wykupu mieszkania komunalnego.

Zatem jedyną różnicą jest cel kredytowania. Kredyt hipoteczny daje nam znacznie większy zakres możliwości dysponowania pobranymi środkami. Jednak wiele banków w ogóle nie wprowadza rozróżnienia na te dwa typy zobowiązań finansowych. Mimo to warto o nich pamiętać.

Kredyt hipoteczny a mieszkaniowy ― który wybrać?

Jak już wspomnieliśmy, wybór głównie zależy od celu na jaki zamierzamy zaciągnąć kredyt. Jednak, jeśli zastanawiamy się pomiędzy tymi dwoma zobowiązaniami finansowymi, to szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na wysokość prowizji bankowej. W przypadku kredytów hipotecznych, możemy ją sprawdzić np. na https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne, czyli w internetowej porównywarce kredytów. Poza prowizją poznamy tam m.in. wysokość oprocentowania, RRSO, a także wysokość raty w ofercie konkretnego banku.

Czym jest pożyczka hipoteczna?

Pożyczka hipoteczna, choć brzmi podobnie jak kredyt hipoteczny, znacznie się od niego różni. Przede wszystkim pożyczka jest udzielana na dowolny cel, w przeciwieństwie do kredytu, który możemy pobrać jedynie po to, by sfinansować konkretną nieruchomość. Jej zabezpieczeniem również jest hipoteka, czyli wolna od obciążeń nieruchomość, która należy do osoby pożyczającej pieniądze od banku lub osoby trzeciej, która wyraziła na to zgodę. Jej zaletą jest także oprocentowanie, najczęściej znacznie niższe niż w przypadku pożyczki gotówkowej. Produkt bankowy jakim jest pożyczka hipoteczna okaże się korzystną opcją, jeśli będziemy potrzebować nagłego zastrzyku gotówki np. na nowy samochód czy luksusowe wczasy dla całej rodziny.

Jednak w porównaniu z kredytem hipotecznym, pożyczka jest zazwyczaj droższa. Głównie ze względu na to, że banki uważają ją za bardziej ryzykowną. Jest także udzielana na krótszy okres, a niektóre z banków ograniczają także jej maksymalną kwotę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *