Jak zwiększyć opłacalność gospodarstwa sadowniczego

Jak zwiększyć opłacalność gospodarstwa sadowniczego

  25 wrz 2019

Podążanie w uprawie sadowniczej za trendami, a wręcz ich wyprzedzanie daje możliwość osiągnięcia zysków zanim cena towaru w wyniku nadmiernej produkcji spadnie. Jak się do tego zabrać?

Sadownictwo cały czas się zmienia. Rynek zbytu jest zapełniany sprowadzanymi produktami. Przez co cena proponowana przez pośredników nie zawsze jest korzystna. Wydaje się, że jednym z najbardziej optymalnych rozwiązań jest specjalizacja i odpowiednie zarządzanie gospodarstwem. W latach dobrej koniunktury warto oszczędzać na przetrwanie tych gorszych, które nadchodzą wcześniej czy później.

Najświeższy przykład borówki amerykańskiej. Na jej uprawę przekwalifikowało się mnóstwo gospodarstw. Z jakim skutkiem ceny skupu – wiemy dobrze. Obecnie tylko największe plantacje osiągają rentowność na zadowalającym poziomie. Chociaż nadal cena borówki utrzymuje się na dobrym poziomie to wiedzmy, że zbiory zaczną w następnych latach nowo założone plantacje.

Jak uzyskać rentowność z małego areału

Mały areał niekończenie musi zostać przez nas zaklasyfikowany jako nisko rentowny. W przypadku małych gospodarstw dobrym rozwiązaniem jest wąska specjalizacja w produkcji. Jednym z ułatwień jest dofinansowanie do małego przetwórstwa – kwalifikują się do tego niewielkie powierzchniowo gospodarstwa. Wyjściem sensownym jest na przykład rolniczy handel detaliczny. W ramach tego można rozwijać sprzedaż przetworów na okoliczny rynek.

Deserowe odmiany

Stare kwatery sadów obsadzone Idaredem czy Glosterem nie są obecnie dochodowe na takim poziomie jakbyśmy chcieli. Korzystne by było wykarczowanie drzew i nasadzenie nowych na M9 szybko wchodzących w owocowanie i łatwych w pielęgnacji oraz zbiorach. Z jednej strony wycinając stare drzewa ograniczamy produkcję owocu przemysłowego, z drugiej musimy się zdecydować co na ich miejsce posadzić. Dobrą cenę można uzyskać za owoce deserowe. Coraz większą popularnością cieszą się stare odmiany jabłek, szczepione jabłonie dostępne są w większości w detalu w internetowych i stacjonarnych sklepach ogrodniczych. Wiec może to jest kolejny krok do uzyskania większych plonów w sadownictwie?

Zbiór jabłek w sadzie

pixabay.com

Nie tylko jabłkami sad żyje

Największy udział w uprawie roślin sadowniczych w naszym kraju mają jabłonie. Jesteśmy czołowym eksporterem tych owoców na świecie. Dlatego też i ceny jabłek na skupach nie zawsze będą się utrzymywać na korzystnym dla nas poziomie. Całkiem inaczej kształtują się za to wahania cen w przypadku innych owoców. Dobrym rozwiązaniem może być obsadzenie kwater gruszami w tym niezawodną Konferencją czy równie wyśmienitą Lukasówką. Ukierunkowanie produkcji na owoce klasy premium wydaje się być lepszą perspektywą uzyskania i stabilizacji dochodów.  

Nowości w uprawie gruszy

Największy areał w uprawie grusz w kraju oraz na Zachodzie Europy posiada Konferencja. Jest to jedna z najsmaczniejszych odmian, dobrze się przechowująca pod warunkiem przeprowadzenia zbioru w odpowiednim terminie. Owoce powinny mieć zielony kolor skórki z dopuszczalnym rdzawym nalotem. Im jest on mniejszy tym lepiej. Wpływ na plonowanie gruszy Konferencji ma między innymi:

  • sposób prowadzenia korony – najkorzystniejszy okazuje się system V, który pozwala na uzyskanie ponad 50% plonu handlowego;
  • podkładka – grusza Konferencja szczepiona na podkładce z Pigwy (C, Adams i Q-Eline) plonuje najlepiej wg przeprowadzonych badań;
  • udział młodych pędów w koronie – jak wynika z obserwacji prowadzonych w Holandii najlepsze jakościowo owoce uzyskuje się z młodych pędów;
  • odpowiednie nawożenie – niekorzystne dla gruszy są zarówno braki mikroelementów jak też nadmiar nawozów;
  • wspomaganie zawiązywania owoców – duże znaczenie w zawiązywaniu owoców ma udział owadów zapylających ponadto duże możliwości daje odżywienie liści w tym czasie, na przykład opryskiem Gibereliny.
Śliwka węgierka

pixabay.com

Śliwa nie tylko w słoikach

Śliwkowe zagłębia nie dają o sobie zapomnieć. W ostatnich latach po okresie niskich cen nastąpiła dobra koniunktura. W roku 2019 za kilogram śliwki płacono nawet 2 zł. Również na skupie tolerancja wielkości owocu była większa niż w poprzednich latach. Owoce śliwy mają duże znaczenie w przetwórstwie, zwłaszcza w przypadku Węgierki. Mając niewielkie gospodarstwo można całkiem sprawnie przerobić nadmiar śliwek na dżemy, a plon handlowy sprzedać kiedy cena jest jeszcze korzystna. W taki sposób dochód można mieć z sadu śliwkowego praktycznie przez cały rok, zimą sprzedając przetwory.

Wpływ na ceny i rentowność z sadów ma nie tylko podaż, ale też takie czynniki jak plonowanie oraz import owoców z innych krajów. W ostatnich latach cena śliwki w skupach została obniżona z powodu zwiększonego importu tych owoców z krajów południowych. Nie bez znaczenia jest też powiększenie areałów upraw owoców w krajach dotychczas kupujących nasze. W wyniku embarga Rosja powiększyła areały sadów kilkakrotnie, tak samo dzieje się w przypadku innych państw będących odbiorcami naszego towaru. Planując wieloletnie zasadzenia musimy nie tylko brać pod uwagę obecne ceny, ale też kierunki produkcji rolnej u naszych największych odbiorców.

1 thought on “Jak zwiększyć opłacalność gospodarstwa sadowniczego

  1. To prawda, że nie tylko jabłka to sad. Ja mam wiśnie, śliwki, czereśnie. uwielbiam wszystkie owoce, ale zdecydowałem się na to co mam i jestem zadowolony. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *