Jak zarobić na mieszkaniu na wynajem?

Jak zarobić na mieszkaniu na wynajem?

  30 sty 2019

Mieszkania przeznaczone na wynajem są obecnie jedną z najczęściej wybieranych form inwestycji. W jaki sposób można zarobić na nich jak najwięcej?

Wynajmowanie mieszkania pozwala na atrakcyjny zarobek. To bardziej opłacalna forma pomnażania pieniędzy niż niskooprocentowane lokaty bankowe czy ryzykowne fundusze inwestycyjne albo giełda. Obecnie najwięcej można zarobić na wynajmie nieruchomości w dużych miastach, na przykład nowe apartamenty w Gdańsku pozwalają na zarobek rzędu 6 procent netto rocznie! W innych miastach, na przykład w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy w Krakowie rentowność utrzymuje się na poziomie około 3-4 procent netto. Oczywiście, zarobek na nieruchomości na wynajem jest zależny od szeregu różnych czynników. Jak można zyskać jak najwięcej?

Lokalizacja nieruchomości

Przy zakupie mieszkania na wynajem kluczowe znaczenie ma jego lokalizacja. Nieruchomość, która położona jest w centrum, doskonale nada się do wynajmu turystycznego – krótkoterminowego. Z kolei ta zlokalizowana nieco na uboczu, ale z dobrym dojazdem, blisko centrów biznesowych, uczelni, lepiej nada się na wynajem długoterminowy.

Metraż nieruchomości

Kolejna ważna kwestia to metraż nieruchomości. W przypadku wynajmu ważne jest, aby kupić lokal jak najmniejszy, ale z jak największą liczbą pokojów. Można również zdecydować się na mieszkania o małym metrażu – w praktycznie każdym mieście jest duże zapotrzebowanie na kawalerki na wynajem.

Aranżacja nieruchomości

Wynajem mieszkania, które jest w złym stanie, a jego wystrój pamięta poprzednią epokę, również nie przyniesie atrakcyjnych zysków dla inwestora. Warto zatem wynajmować mieszkania, które są po remoncie albo też przynajmniej były odświeżone – wtedy o wiele łatwiej można znaleźć zainteresowanych wynajmem lokatorów, a także można uzyskać na nim większy zarobek. Oczywiście, wynajem mieszkania to także ryzyko – można trafić na nierzetelnych lokatorów, którzy nie płacą sumiennie albo zdemolują mieszkanie. Właśnie dlatego ważne jest też zawarcie umowy wynajmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *