Jak wybrać kredyt? RRSO, oprocentowanie, co jest jeszcze ważne podczas zaciągania kredytu?

Jak wybrać kredyt? RRSO, oprocentowanie, co jest jeszcze ważne podczas zaciągania kredytu?

  20 gru 2019

Wybór kredytu zawsze powinien być dobrze przemyślany, szczególnie gdy dotyczy on zobowiązań długoterminowych. Wiele jest parametrów, na które należy zwrócić uwagę podczas porównywania ofert, wśród nich najczęściej wymienia się RRSO i oprocentowanie, choć nie tylko. Co jest ważne podczas zaciągania kredytów? Jak analizować oferty banków, by wybrać tę najlepszą?

Wybór odpowiedniego rodzaju kredytu

Podczas szukania odpowiedniego kredytu, należy na wstępie określić, jaki to ma być rodzaj produktu. Przy zakupie nieruchomości możliwe są bowiem dwa zobowiązania – kredyt hipoteczny lub mieszkaniowy. Niektóre osoby posiłkują się nawet pieniędzmi z kredytu gotówkowego, by zrealizować marzenia o własnym mieszkaniu. Podobnie jest w przypadku zakupu auta. Można zdecydować się na kredyt samochodowy, ale w tym przypadku również sprawdzą się kredyty gotówkowe, które nie są produktami celowymi. Należy jednak być świadomym tego, że nie zawsze wybór określonego zobowiązania jest opłacalny, dlatego też warto oferty banków porównywać. Kredyty gotówkowe, hipoteczne czy samochodowe zostały opisane w serwisie finansowym kredytblog.pl, z którego można dowiedzieć się, w jakich sytuacjach dane produkty finansowe będą odpowiednie.

RRSO czy oprocentowanie – co ważniejsze?

Najczęściej poszukując odpowiedniego kredytu, niezależnie od jego rodzaju, sprawdza się oprocentowanie. Jest to oczywiście wskaźnik istotny, ponieważ wpływa na wysokość części odsetkowej, którą należy spłacić poza kapitałem. Nie jest on jednak najważniejszy. Każdy chce wiedzieć, jakie będą całkowite koszty kredytu, a to wskazuje RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Wskaźnik ten obejmuje nie tylko oprocentowanie, ale również prowizję, opłatę przygotowawczą i ubezpieczenie. Im niższe RRSO, tym tańszy kredyt i mniej do spłaty.

Wkład własny – ile wynosi?

Wkład własny to domena kredytów hipotecznych. Jest on wymagany odgórnie, jego wysokość kilka lat temu została ustalona przez Komisję Nadzoru Finansowego i obecnie wynosi 20% wartości nieruchomości. Jeśli wnioskodawcy nie dysponuje taką kwotą, skorzystać mogą z dodatkowego ubezpieczenia, wtedy wkład własny zostanie obniżony np. do 10%. Wkładem własnym może być również darowizna od najbliższych (nie podlega opodatkowaniu), książeczka mieszkaniowa lub inna nieruchomość.

Jak porównywać kredyty?

Kredyty najszybciej i najłatwiej porównywać za pomocą narzędzi dostępnych w Internecie. Chodzi o porównywarki kredytowe, które natychmiast przeanalizują, jakie oferty mają obecnie banki i wezmą przy tym pod uwagę nasze potrzeby finansowe. Przeważnie wystarczy go porównywarek kredytów gotówkowych lub hipotecznych wpisać interesującą nas kwotę i okres spłaty. Po chwili ukaże się lista z kredytami i zostaną przedstawione ich parametry, tj. oprocentowanie, prowizja, RRSO, prognozowana rata oraz całkowita kwota do spłaty. Dzięki temu szybciej będzie można znaleźć opłacalną ofertę.

1 thought on “Jak wybrać kredyt? RRSO, oprocentowanie, co jest jeszcze ważne podczas zaciągania kredytu?

  1. Niedługo zamierzam z mężem wziąć kredyt. Takie informacje są na miarę złota. Nigdy jeszcze nie braliśmy kredytu, więc dla Nas to duża sprawa a stresu przy tym co niemiara.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *