Jak utrzymać pozycję firmy na rynku

Jak utrzymać pozycję firmy na rynku

  20 sty 2019

Prowadzenie firmy to duże wyzwanie dla osób, które nie zostały do tego przygotowane. Wszystkiego bowiem muszą uczyć się bieżąco, często też popełniając wiele błędów.

Nieważny biznes, ważny kapitał

W każdym praktycznie biznesie najistotniejsze znaczenie ma kapitał jakim dysponujemy. Powodzenie w dużej mierze zależy od tego, czy uda nam się wykorzystać trendy rynkowe. Warto to przeanalizować na konkretnym przykładzie.

Jak wykorzystać trendy na przykładzie kwiatów sztucznych

Wyczucie trendów pozwala wejść na rynek z produktem, na który jest zapotrzebowanie. Dzięki temu możemy nie tylko znaleźć nabywców na nasz towar, ale też zapewnić sobie miejsce na rynku, zanim pojawi się silna konkurencja. Kwiaty sztuczne kilka lat temu spotkały się z pozytywnym odbiorem wśród ludzi. Złożyło się na to kilka czynników. Ci którzy to zauważyli zyskali na tym.

Do czego wykorzystywane są kwiaty sztuczne

Zanim wejdziemy na rynek, warto przeprowadzić badania, które nie tylko powiedzą nam jaki jest popyt na kwiaty sztuczne, ale też pomogą nam określić grupę odbiorców oraz ceny. Nie bez znaczenia jest też specyfikacja oferowanego produktu.

Kiedyś i dziś

Świąteczny wianekPlastikowe kwiaty w domach starszych osób to był znak rozpoznawczy czasów PRL. Symbol ten nie był dobrze kojarzony i przez jakiś czas kwiaty sztuczne były wykorzystywane głównie w oprawie pogrzebowej. Młodsze pokolenie, już nie pamiętające tych lat, zachwyciło się powrotem do łask sztucznych roślin i zaczęło je wykorzystywać w tworzeniu rękodzieła. Nastanie mody na Do It Your Self, spowodowało, że sklepy internetowe kwiatów sztucznych zyskały kolejnego kupca.

Dobry towar jest tani

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest zdobycie towaru, który nie tylko odpowiada jakością oczekiwaniom klientów, ale też jego cena jest jak najniższa. Dzięki temu można uzyskać o wiele wyższy zysk.

Ustalanie marży

Jeśli tylko udało się nam zdobyć tanio towar z hurtowni kwiatów sztucznych, nie warto obniżać ceny. Wysoka marża pozwoli nam na wypracowanie kapitału, który w razie pogorszenia sytuacji rynkowej pozwoli nam na przebranżowienie, albo przeczekanie niekorzystnego okresu. To także nasza szansa w przypadku, gdy konkurencja będzie coraz większa, mając wypracowany zysk można obniżyć cenę dla klienta.

Liczmy się z tym, że wysoka marża spowoduje, iż rynek szybko dostrzegą inni gracze, często wchodząc nań z większym kapitałem, niż myśmy zaczynali. Mając wysoką marżę i wypracowany zapas kapitału pozwala nam obniżyć ceny i stać się bardziej konkurencyjnym sprzedawcą. W ten sposób zwrot z inwestycji nie będzie tak duży jak na początku, ale też konkurencja nie będzie miała tak łatwo.

Zarzut nieuczciwej konkurencji

Obniżając cenę warto robić to rozważnie, gdyż zaniżanie wartości dobra może zostać uznane za przejaw nieuczciwej konkurencji. Bardzo dużo marek wchodząc na nowo otwarte rynki wykorzystuje ten sposób, aby przejąć klientów i usunąć miejscowe firmy. Szczególnie jeśli prawo nie zabezpiecza interesów firm (tak było w Polsce po obaleniu komunizmu).

Prowadząc jakąkolwiek firmę należy dbać nie tylko o to, aby przynosiła zyski, ale sama wypracowała swoją płynność finansową oraz kapitał. Dzięki temu sami będziemy bardziej elastyczni w przypadku pojawienia się konkurencji z dużym zapleczem finansowym. Dotyczy to każdej branży, nie tylko handlu sztucznymi kwiatami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *