Jak freelancer powinien wypełnić PIT?

Jak freelancer powinien wypełnić PIT?

  16 lip 2019

W Polskim Prawie Podatkowym istnieją dwie grupy opodatkowań, do których należą świadczenia pośrednie oraz świadczenia bezpośrednie. Świadczenia pośrednie określają opodatkowanie obrotu, natomiast świadczenia bezpośrednie to wszystkie opodatkowania, które są pobierane od dóbr i zysków zarówno osób fizycznych, jak i osób prawnych. Tego rodzaju rozliczenia nazywane są PIT oraz CIT. Freelancer należy do osób fizyczny i w przypadku posiadania jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zobowiązany jest do rozliczania zarówno PIT, jak i CIT. Tego rodzaju rozliczenia nie są skomplikowane, jednakże wymagają skupienia i zgromadzenia odpowiednich informacji. Mimo to wiele osób, szczególnie początkujących freelancerów, wciąż nie wie, w jaki sposób rozliczać zeznanie roczne.

Pierwszy krok

Zeznanie roczne rozliczane jest z Urzędem Skarbowym, żeby jednak tego dokonać pierwszym krokiem jest wybranie właściwej deklaracji. Trzeba pamiętać, że kontrola skarbowa a kontrola podatkowa mogą się różnić (więcej na https://szymalazaremba.pl/kontrola-skarbowa-a-kontrola-podatkowa/). W przypadku freelancerów jest to PIT-36 lub PIT-37. Wybór deklaracji zależny jest od tego, czy nasza współpraca z klientami odbywała się wyłącznie w obrębie kraju, czy raczej współpracowaliśmy z klientami zagranicznymi. W pierwszym przypadku należy wybrać PIT-37, natomiast w drugim PIT-36. PIT-36 to rodzaj rozliczenia, które uwzględnia tak zwany przychód bez pośrednictwa płatników. Przychód bez pośrednictwa płatników to wynagrodzenie otrzymane od zagranicznej firmy, która nie ma obowiązku podatkowego na terenie Polski, ponieważ nie jest w niej zarejestrowana, dlatego jeśli nasz pracodawca nie płaci za nas podatku wybieramy PIT-36.

Analiza przychodów

Kolejnym krokiem jest przeanalizowanie wszystkich rocznych przychodów i zebranie ich w jednym miejscu tak, aby mieć dobry pogląd na to, co należy wpisać rozliczając się. Istnieje kilka kategorii przychodów, a należą do nich przychody z prywatnej działalności wykonywanej osobiście na bazie umowy, przychody z praw autorskich (na przykład licencji lub przeniesienia praw) oraz przychody z innych wykonywanych zleceń, których nie wykonuje się na bazie umowy ze względu na charakter danego zlecenia. Ostatecznie należy w odpowiedni sposób wypełnić zeznanie roczne oraz dodatkowe załączniki, jeśli jest to wymagane.

2 thoughts on “Jak freelancer powinien wypełnić PIT?

  1. Kiedyś faktycznie były problem z wypełnianiem PIT-ów. teraz to wszystko jest ułatwione np. programy w internecie, które są w stanie bardzo pomóc Nam w tej czynności.

  2. Teraz można bardzo prosto przez Internet wypełnić zeznanie podatkowe. Procedury są bardziej uproszczone, także jako fotograf wypełniam PIT -37 i nie mam z tym większego problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *