Elektroniczne pieniądze

Elektroniczne pieniądze

  22 cze 2018

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego czy m tak naprawdę jest pieniądz. Taki PLN to tak naprawdę nie ma wartości, to ile kosztuje chleb oznacza wartość ale umowną. Bez pokrycia.

Jak zmienił się świat finansów

Codziennie przechodzą nam przez dłonie pieniądze. Wydajemy, kupując, zbieramy sprzedając. Sumujemy kolejne słupki, albo robi to za nas program komputerowy. Czym tak naprawdę jest ten pieniądz?

Wartość bez pokrycia

Obecne na świcie waluty nie mają wartości. Tyle co metal lub papier. Ich kurs to wartość umowna, którą finansiści kształtują na giełdach światowych. Tak naprawdę mając dobry kapitał można zachwiać gospodarką państwa spekulując daną walutą. Stało się tak z polskim złotym, kiedyś z funtem. Wszystkie waluty fiat to tylko cyferki.

Pieniądz fiduacyjny

Do początku ubiegłego wieku waluty pokrywały się w złocie. I tak dolar kosztował odpowiednią ilość złota. A to złoto było w zasobach banków danego kraju. Dzisiaj już tak nie jest i tak naprawdę można wywołać kryzys bawiąc się walutami na giełdzie. Bo puki ktoś kupuje daną walutę o odpowiedniej wartości to znaczy że jest tyle warta, jak zacznie szybko sprzedawać to poleci jej cena w dół.

Postęp technologiczny

Patrząc na świat finansów oraz załamania gospodarek różnych krajów można dojść do wniosku, że system nie sprawdził się. Jednak nie wszyscy chcą opuścić tą zatokę gdzie można do woli łowić śledzie.

Pieniądz wirtualny

O kryptowalutach będzie później. Oprócz pieniądza papierowego mamy jeszcze elektroniczny. Czyli karty kredytowe, bliki i inne tego typu propozycje. Taki sposób transakcji jest wygodny, łatwy, szybki. Co nie znaczy, że nie ogranicza nas do kupowania tylko tam gdzie jest możliwość zapłaty kartą oraz bank zna nasze wszystkie transakcje.

Bitcoin i inne kryptowaluty

Kryptowaluty to nie są waluty. Są to rozproszone systemy przechowywania informacji, które mają jakieś przeznaczenie, a poza tym określoną wartość. Taki na przykład siacoin jest to projekt, który ma za zadanie tworzyć rozproszony dysk internetowy. Taką chmurę, w której można przechowywać pliki. Podobnie jak działa Googel Drive czy Drop Box.  Z tą tylko różnicą, że nie ma jednego serwera, a wiele. Każdy komputer podłączony do sieci siacoin jest serwerem.

O tym czy kryptowaluty to przyszłość i alternatywa dla pieniądza finuacyjnego? Czas pokaże. Jednak patrząc na zainteresowanie nimi oraz to, że oprócz transferu bez udziału banku, niosą ze sobą wartość użytkową, rzutuje na ich większą przydatność.

1 thought on “Elektroniczne pieniądze

  1. Nawet nie wiedziałem, że pieniądze obecnie mają wartość umowną. Czyli jest tak, że puki wszyscy w to wierzą to to działa, a jak przestaną to co? Wartość spada?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *