Czym jest plan systematycznego oszczędzania?

Czym jest plan systematycznego oszczędzania?

  12 paź 2021

Najczęściej oszczędności gromadzi się na kontach oszczędnościowych czy lokatach. Warto jednak wiedzieć, że istnieją także inne instrumenty finansowe, które ułatwiają systematyczne oszczędzanie, a przy tym niwelują niekorzystne skutki inflacji. Przykładem takich narzędzi są plany regularnego oszczędzania. Jeżeli chcesz poznać je bliżej i dowiedzieć się, w jaki sposób mądrze odkładać pieniądze, to poniższy artykuł z pewnością będzie dla Ciebie odpowiedni.

Regularne oszczędzanie – co jest szczególnie ważne?

Przede wszystkim plany oszczędnościowe muszą być długofalowe. W związku z powyższym decydując się na dany produkt finansowy warto zwrócić uwagę na elementy takie jak:

  • częstotliwość kapitalizacji odsetek (najlepiej, aby była ona jak najczęstsza – wówczas odsetki doliczane są do kwoty bazowej, dzięki czemu w każdym kolejnym okresie naliczona tym tytułem kwota będzie większa);
  • wysokość oprocentowania (powinno ono przewyższać inflację – w przeciwnym razie „pożre” ona oszczędności).

Ponadto zanim zaczniemy regularne oszczędzanie, warto spłacić wysoko oprocentowane pożyczki oraz kredyty. W przeciwnym razie z jednej strony będziemy odkładać pewną sumę pieniężną, natomiast z drugiej – będziemy tracić równowartość naliczanych przez pożyczkodawcę rat odsetkowych. Co więcej, warto zbudować sobie poduszkę finansową, czyli odłożyć równowartość chociażby 3-miesięcznych kosztów ponoszonych regularnie w celu pokrycia bieżących wydatków związanych z życiem codziennym, np. na wypadek utraty pracy.

Budżet domowy

Zdarza się, że wydaje nam się, iż nie mamy z czego odkładać, ponieważ otrzymane przez nas wynagrodzenie starcza jedynie na bieżące koszty życia. W takim wypadku warto stworzyć domowy budżet. Co prawda istnieją specjalne programy, które umożliwiają sporządzenie zapisu wszystkich przychodów oraz wydatków, niemniej wystarczy w tym celu założyć odpowiedni arkusz w programie MS Excel lub po prostu spisywać wydatki w zeszycie. Tak stworzony budżet powinien zawierać nie tylko wydaną kwotę, ale także cel, na jaki została ona przeznaczona. Wszystkie koszty należy podsumować wraz z końcem miesiąca i sprawdzić, jakie wydatki były konieczne, a jakie nie. Nie oznacza to jednak, że należy oszczędzać każdą możliwą złotówkę i zacząć prowadzić ascetyczny tryb życia. Wręcz przeciwnie – dla komfortu psychicznego warto uwzględnić w miesięcznym budżecie konkretną kwotę, która będzie przeznaczana na rozrywkę.

Czym są plany systematycznego oszczędzania?

Plany systematycznego oszczędzania to swego rodzaju skarbonki, które pozwalają na regularne oszczędzanie. Polegają one na tym, że w ramach świadczonych usług instytucje finansowe oferują swoim klientom możliwość przystąpienia do specjalnego funduszu inwestycyjnego. Klient co miesiąc wpłaca pewną kwotę, którą chciałby zaoszczędzić. Tym samym nabywa on jednostki uczestnictwa funduszu.

Co ważne, deklarując udział w planie systematycznego oszczędzania, klient musi jednocześnie wskazać, w jakiej wysokości oraz w jakiej częstotliwości zamierza wpłacać środki pieniężne. Deklaracja ta ma odzwierciedlenie w umowie zawieranej z daną instytucją, dlatego przed przystąpieniem do planu systematycznego oszczędzania należy przemyśleć, jak długo chcemy oszczędzać, jaką kwotę możemy w tym celu przeznaczyć czy jak często będziemy wpłacać środki.

Na rynku oferowane są plany oszczędzania o różnej długości, np. w Generali Investments można wybrać plan 5-letni, 10-letni lub plan indywidualny, w którym sami ustalimy częstotliwość oraz wysokość wpłacanych środków, przy czym w przypadku planu 5-letniego oraz 10-letniego minimalna miesięczna wartość oszczędności wynosi 100 zł, a w przypadku planu indywidualnego – 200 zł. Różnorodność takich planów dostępnych na rynku finansowym z pewnością pozwoli wybrać Ci odpowiedni dla siebie i swoich możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *