Czym jest pieniądz

Czym jest pieniądz

  18 cze 2018

Towarzyszą nam co dzień praktycznie, bez nich nie da się funkcjonować we współczesnym świecie. Skąd się jednak narodziła idea pieniądza? Zaczęło się od wartości.

Czym jest wartość

Wartość to jedna z cech pieniądza. Każda rzecz ma jakąś wartość, a jej wysokość zależy od potrzeby, to jest właśnie cena. Jednak na początku istniała wymiana jednego dobra na drugie.

Barter

To nic innego jak wymiana jednej rzeczy na drugą. Jeden przedmiot zamieniano na inny. Z czasem zaczęto używać pośrednich towarów do wymiany. Największą popularnością cieszyły się sól, zboża, skóry, także wyroby jak narzędzia czy ozdoby.

Era kruszców

W pewnym czasie zaczęto używać zamiast produktów konsumpcyjnych, metali. Najpierw to były brąz, miedź, żelazo po jakimś czasie doceniono wartość kruszców takich jak złoto czy srebro. Były to pierwsze formy pieniądza. Wartość pierwszych monet określano na zasadzie zawartości w nich kruszcu.

Bite monety

Dzięki wyznacznikowi takiemu jak odbicie określonego wzoru czy portretu władcy można było ustalić zawartość kruszcu danej monety. Bardzo to ułatwiało handel i odliczenie odpowiedniej ilości złota, gdy znano jednostkową ilość.

Pieniądz fiduacjarny

Przewożenie złota i innych kruszców na duże odległości okazało się z czasem kłopotliwe. Szczególnie przyczyniły się do tego wielkie odkrycia nowych kontynentów, kiedy okazało się, że transfer pieniędzy w kruszcu bywa niepewny. Na początek papierowe pieniądze były pokryciem złota jakie miał w swoich rezerwach bankowych dany kraj.

Wartość umowna

Obecne pieniądze mają swoja wartość określoną umownie. Oczywiście jest ona regulowana poprzez kilka państwowych instrumentów, co nie znaczy, że finansiści na giełdach nie mogą nią spekulować. Atak spekulacyjny generuje duże spadki kursu danej waluty.

Powrót do przeszłości

Kolejną zagadką dla roli pieniądza są krytpowaluty. Będące dobrem w postaci elektronicznej, ale umożliwiającej również wykorzystanie go w praktycznym celu. Od platform e-learningowych po rozproszone bazy danych czy nawet rozproszoną przestrzeń dyskową.

Historia pieniądza jest tak stara jak handel. Wymiana towarów jednych na drugie towarzyszyła ludziom od wieków. Wraz ze wzrostem jakości życia, postępem technologicznym zaczęto sprowadzać towary z dalszych odległości. Przyczyniło się to do konieczności określenia wartości poszczególnych produktów. Pierwszym takim wyznacznikiem ceny były kruszce. Kolejno powstały monety, a obecnie pieniądz fiduacjarny.

1 thought on “Czym jest pieniądz

  1. Moim zdaniem każdy z opisanych rodzajów pieniądza funkcjonuje do dziś. Może nie wszędzie, ale często zamieniamy się rzeczami. Co do złota to nie wiem, ale pewnie gdzieś można kupić zań różne rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *