Czym jest kredyt hipoteczny
Innym rodzajem kredytu jest kredyt hipoteczny. Jak sama nazwa wskazuje na jego związek z nieruchomością. Jest to jedna z propozycji banku finansowania budownictwa.
Zabezpieczenia
Zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest nieruchomość. Jest on udzielany na zakup nieruchomości albo na wykonanie inwestycji budowlanych.
Koszty kredytu hipotecznego
Gdyby to nie było z zyskiem dla sektora bankowego to nie byłoby tyle propozycji kredytów hipotecznych:
- ubezpieczenie od zdarzeń losowych, gdzie kwota jest scedowana na bank;
- ubezpieczenie na życie również z cesją na bank;
- założenie księgi wieczystej dla nieruchomości, która jej nie posiada;
- prowizja bankowa;
- ustanowienie hipoteki;
- koszty usługi notarialnej;
- całkowity koszt kredytu;
- wycena nieruchomości;
- wkład własny czyli LTV.
Jak rozsądnie wybrać kredyt
Standardowe podejście do kredytu nie zawsze jest dla nas bezpieczne. Tym bardziej, że część z tego ustalają i wprowadzają tylnymi drzwiami banki. Za to lepiej podejść do tematu z dużym buforem bezpieczeństwa.
Ustal kredyt względem wysokości raty
Rata miesięczna spłaty kredytu powinna wynosić do 30% dochodów. Jest to taka kwota, która nie obciąży naszego budżetu zbyt mocno.
% wartości nieruchomości
Lepiej zdecydować się na 80% albo mniej procent wartości nieruchomości ze względu na:
- mniejszy kredyt;
- bez ubezpieczenia od niskiego wkładu;
- lepsza amortyzacja w razie wahań cen nieruchomości na rynku.
40, 30 a może by tak tylko 20 lat?
Na ile lat brać kredyt? To pytanie często spędza sen z powiek. I patrząc na wcześniejszą poradę odnośnie wysokości raty zwracamy się w stronę tych 30 lat gdzie raty są najniższe. To jest błąd.
20 lat to najbardziej optymalny termin spłaty kredytu. Wcale nie przepłacamy. Owszem raty do danej kwoty będą wyższe, ale:
- szybciej spłacimy zobowiązanie;
- w rozrachunku będzie on tańszy, bo odsetki będą w takim kredycie stanowić o wiele mniejszy procent niż w przypadku takiego na 30 lat.
Jest jeszcze jeden aspekt. Wkład własny. Im jest on wyższy tym mamy lepszą sytuację jeśli chodzi o warunki kredytu. Także przed podpisaniem umowy warto sprawdzić różne oferty banków. Może się okazać, że bank konkurencyjny będzie miał lepszą ofertę dla nowych klientów. Jest w Polsce dość duża konkurencja więc warto to wykorzystać i nie brać pierwszej lepszej opcji.
Uważam, że bez kredytu ciężko jest pójść na swoje. Łatwo mówić, żeby oszczędzać, ale gdzieś trzeba mieszkać. Jeśli już mam brać kredyt na mieszkanie czy dom, to niech to będzie taki, w którym będę się czuła dobrze.