Czy wiele zapytań o kredyt gotówkowy wpływa za zdolność kredytową?

Czy wiele zapytań o kredyt gotówkowy wpływa za zdolność kredytową?

  07 cze 2022

Nieodzownym elementem otrzymania kredytu gotówkowego jest posiadanie wymaganej przez kredytodawcę zdolności kredytowej. Czy złożenie zbyt dużej liczby wniosków o kredyt gotówkowy może ją osłabić? Sprawdźmy.

Zdolność kredytowa to zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach wskazanych w umowie. Mówiąc prościej, weryfikując Twoją zdolność kredytową, bank sprawdza, czy ze swoimi zarobkami i obciążeniami finansowymi będziesz w stanie terminowo spłacać raty. Choć każdy kredytodawca analizuje zdolność kredytową w indywidualny sposób, wszyscy biorą pod uwagę te same czynniki. Jakie?

Jakie czynniki wpływają na zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa zależy przede wszystkim od:

 • rodzaju kredytu,
 • kwoty kredytu i okresu spłaty,
 • wieku wnioskującego,
 • liczby osób na utrzymaniu,
 • wysokości i źródła dochodów,
 • salda aktualnie spłacanych kredytów i pożyczek,
 • kosztów związanych z utrzymaniem gospodarstwa domowego,
 • historii kredytowej i scoringu w Biurze Informacji Kredytowej.

Analizując wpływ liczby zapytań o kredyt na zdolność kredytową, najważniejsze znaczenie ma zwłaszcza ostatni element — scoring BIK, czyli ocena punktowa, która pozwala bankom ocenić wiarygodność płatniczą wnioskującego. Jeśli wyślesz bankowi wniosek kredytowy, ten natychmiast wyśle w Twojej sprawie zapytanie do BIK-u. Jeśli w krótkim okresie wyślesz ich zbyt wiele, Twój scoring może ulec obniżeniu. Dlaczego? W oczach BIK-u będzie oznaczać to bowiem, że desperacko poszukujesz źródła finansowania, a co za tym idzie — masz poważne problemy z płynnością finansową. Nawet jeśli w praktyce wcale tak nie jest, system automatycznie analizuje dane i wylicza scoring na podstawie ściśle określonych algorytmów. Czy da się sprawdzić zdolność kredytową samodzielnie, bez wysyłania wniosków kredytowych do wielu banków?

Czy można samodzielnie obliczyć zdolność kredytową

Każdy z banków stosuje własny system kalkulacji zdolności kredytowej. W każdej z instytucji zdolność kredytowa tego samego wnioskującego będzie więc kształtować się w odmienny sposób. W przypadku kredytów opiewających na duże kwoty różnice mogą wynieść nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli chcesz samodzielnie wyliczyć swoją zdolność kredytową, wykorzystaj kalkulator zdolności kredytowej. Nie sięgaj jednak po uniwersalne narzędzia dostępne w internecie, lecz wesprzyj się kalkulatorami dostępnymi na stronach poszczególnych instytucji finansowych. Zdecydowanie lepiej zobrazują Twoją zdolność do spłaty.

Jak znaleźć najlepszy kredyt gotówkowy bez składania wniosków w kilku bankach?

Zamiast wnioskować o kredyt gotówkowy w banku A, B i C, zmniejszając tym samym swoją zdolność kredytową, wylicz swoją zdolność przy pomocy kalkulatorów dostępnych na stronach poszczególnych banków. Porównaj także parametry dostępnych na rynku kredytów, zwracając uwagę przede wszystkim na:

 • maksymalną kwotę kredytu. Jeśli do realizacji swoich celów potrzebujesz sporej kwoty, w pierwszej kolejności wyselekcjonuj instytucje, które pożyczą Ci tyle, ile oczekujesz,
 • Dobry kredyt gotówkowy nie powinien być drogi. Kolejnym krokiem winna być więc weryfikacji RRSO — rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania kredytu. RRSO zawiera w sobie odsetki oraz wszystkie inne koszty okołokredytowe. To właśnie ono, nie oprocentowanie precyzyjnie zilustruje, ile zapłacisz za pożyczone pieniądze,
 • tempo wydania decyzji kredytowej. Jeśli potrzebujesz dodatkowych środków na przysłowiowe już, sprawdź koniecznie, w jakim tempie kredytodawca wydaje decyzję i wypłaca środki;
 • możliwość wyboru pomiędzy oprocentowaniem stałym a zmiennym. Dziś, kiedy sytuacja gospodarcza naszego kraju jest wyjątkowo niestabilna, finansowe bezpieczeństwo jest na wagę złota. Jeśli zależy Ci na tym, aby rata kredytu nie wzrosła pomimo wzrostu stóp procentowych, wybierz kredyt ze stałym oprocentowaniem,
 • możliwość wnioskowania online. Jeśli chcesz oszczędzić czas i usprawnić proces składania wniosku o kredyt, wybierz bank, który pozwala zrealizować całą procedurę online.

Wykonując taką analizę, z powodzeniem znajdziesz kredyt, który najlepiej odpowie na Twoje potrzeby. Bez szwanku dla zdolności kredytowej i pogorszenia swojego obrazu w oczach banku.

Źródło:

https://www.totalmoney.pl/artykuly/zapytania-w-bik-czy-duza-ilosc-zapytan-w-bik-u-wplynie-na-zdolnosc-kredytowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *