Czy warto brać kredyt

Czy warto brać kredyt

  11 cze 2018

Znajomi biorą, mimo że mogliby spokojnie z mniejszym standardem wybudować dom. Rodzina tak samo jedzie na kredycie i w gronie znajomych też kredyt bywa tematem rozmów. Co jeśli jednak stawia się przeciw nurtowi?

Kredyt – zależy na co

Kredyt to tak naprawdę inwestycja, a każda inwestycja ma się zwracać i jeszcze zarobić. Pytanie czy dom za 300 tys. będzie wart więcej po spłacie niż kwota kredytu? Bo jeśli nie to jest to inwestycja nietrafiona.

Gwarant zarobku

O ile na początku może jest i niskie oprocentowanie to zwróćmy uwagę, że to się zmienia. Co jakiś czas jest kryzys czy powstaje inflacja. Warto zaobserwować to na drożeniu cen podstawowych produktów żywnościowych. To daje nam jako takie pojęcie o prawdziwych kosztach kredytu na 30 lat.

Nie brać kredytu wcale?

Życie nad stan nie jest racjonalnym i odpowiedzialnym podejściem. Zakodujmy sobie jedno, jak stać nas na ratę o wartości 30% naszych dochodów to stać nas na oszczędzanie tych 30% i na wpłacanie ich na lokatę. Możemy sobie ustalić przelew automatyczny z blokadą środków aby nas nie kusiło i po 10 latach mamy całkiem sporą sumkę.

Kiedy brać kredyt

Odpowiedź jest prosta. Wtedy gdy nam się to opłaca. Jeśli zamierzamy budować dom szukajmy okazji. Może ktoś sprzedaję działkę po okazyjnej cenie, przeglądajmy aukcje komornicze albo kupujmy niekoniecznie w granicach miasta. Warto nabyć ją za własne pieniądze.

Do 80% wartości

Kiedy na budowę domu trzeba jednak zastrzyku gotówki to weźmy kredyt na tyle ile nam potrzeba, a nie na tyle ile dają. Wtedy też skróćmy okres spłaty do max. 20 lat. Raty będą wyższe, ale my zapłacimy bankowi mniej odsetek. Inaczej mówiąc bank na nas nie zarobi tyle ile by chciał.

Takie podejście jest sprzeczne z całym naszym wychowaniem oraz tym co obecnie jest reklamowane. Od razu pewnie nasuwa się Wam myśl, że nie wierzycie w reklamy, ale jednak koleżanki dom kłujący w oczy ekskluzywnością za pożyczone pieniądze budzi w nas pragnienie. To też jest rodzaj reklamy banku. To nic, że koleżanka nie ma czasu bo całymi dniami pracuje na spłatę tego domu.

1 thought on “Czy warto brać kredyt

  1. Jak już gdzieś pisałam, bez kredytu się nie obejdzie w obecnych czasach. Ja przynajmniej nie znam żadnej osoby, której się udało wybudować dom bez kredytu. No chyba, że pracowała za granicą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *