Czy dobry adwokat jest gwarantem pomyślnego rozpoznania sprawy?

Czy dobry adwokat jest gwarantem pomyślnego rozpoznania sprawy?

  04 paź 2019

Osoby wykonujące zawód adwokata zazwyczaj spotykają klientów, którzy chcą skorzystać z ich usług w momencie, w których ich sprawa jest w krytycznym momencie. Będący optymistami klienci, albo tacy, którzy nie zdają sobie sprawy z konsekwencji wadliwego prowadzenia procesu maja przeświadczenie, że wszystko jest dobrze, kiedy w rzeczywistości jest inaczej.

Ponad to, często wśród klientów prawników panuje powtarzane często przekonanie, że dobry adwokat może wyciągnąć klienta z nawet najgorszego problemu. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Jakkolwiek dużo zależy od umiejętności i predyspozycji konkretnego adwokata, jednak pamiętać należy że z faktami się nie wygra. Sędzia prowadząc proces i wydając wyrok nie może kierować się jedynie własnym przekonaniem, ale także przepisami prawnymi. Adwokat może umieć przekonać sędziego, jednak w dalszym ciągu normy prawne pozostają normami prawnymi i w niektórych sytuacjach zwycięstwo nie będzie możliwe.

Dobry adwokat- zwiększenie szans

Mimo tego powiedzieć trzeba, że usługi adwokackie mogą być świadczone w bardzo odbiegających od siebie jakościach. Niezależnie od sprawy, adwokat powinien być bardzo aktywny na sali sądowej. W przypadku z góry przegranej sprawy adwokat musi ratować się swoimi zdolnościami retorycznymi. Powinien on dyskredytować twierdzenia strony przeciwnej, atakując ich spójność. Chodzi o to, by przekonać sąd, że twierdzenia drugiej strony są niewiarygodne. Pomocna będzie tu zresztą procesowa pozycja oskarżonego, który jako jedyna osoba w procesie może legalnie kłamać (choć są granice tego uprawnienia, gdyż nie może on fałszywie oskarżać innych osób).

Oczywiście adwokat powinien także umieć znaleźć inną kwalifikację prawną czynu, wyłączającą odpowiedzialność swojego klienta, lecz niestety nie zawsze jest to możliwe. Niemniej, znajomość wielu norm prawnych pomaga w przekonaniu sądu do swoich racji.

Odpowiednie działanie

Każdy klient musi też wiedzieć, że terminowe składanie pism i wykorzystywanie wszystkich możliwości procesowych znacząco zwiększa szansę na wygraną. Dobra kancelaria adwokacka może więc pomóc w uzyskaniu satysfakcjonującego wyniku sprawy. Może też zmniejszyć negatywne konsekwencje grożące stronie. Trzeba jednak pamiętać, że nie może całkowicie zmienić biegu sprawy, ponieważ występują w niej także i inne czynniki.

1 thought on “Czy dobry adwokat jest gwarantem pomyślnego rozpoznania sprawy?

  1. Dobry adwokat to oczywiście podstawa i może pomóc, aby wyrok był najbardziej przychylny, ale jeśli ma się coś na sumieniu to kara i tak będzie, bo trzeba odpowiadać za swoje czyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *