Co to jest PKPiR
Jest kilka sposobów na prowadzenie księgowości w firmie. Od ewidencji przychodów stosowanej w ryczałcie po księgowość pełną. Mamy też możliwość prowadzenia rachunkowości w formie Księgi Przychodów i Rozchodów.
Jaką działalność możemy rozliczać w formie PKPiR
Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów jest dedykowana dla jednoosobowych działalności gospodarczych, spółek cywilnych, spółek jawnych, spółek partnerskich gdzie właścicielami są osoby fizyczne. Jednak jest to uwarunkowane też przychodem, nie mogą one przekraczać 2 mln. euro. Za poprzedni rok rozliczeniowy.
Dodatkowo obowiązek dotyczy też kilka innych rodzajów działalności
W rolnictwie również przewidziana jest możliwości prowadzenia PKPiR w przypadku działów produkcji rolnej, o ile osoby chcące ja prowadzić zgłoszą wcześniej ten zamiar.
Poza tym zobligowani do tego są osoby duchowne, które zrezygnowały z ryczałtu, armatorzy których obejmuje Ustawa o Podatku Tonażowym, osoby prowadzące działalność gospodarczą jako agencja czy podwykonawca na umowę zlecenie.
Jak wygląda Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów
Prowadzić rachunkowość możemy zarówno w programie komputerowym, których jest naprawdę dużo do wyboru.
Wersja papierowa
Można też prowadzić w wersji papierowej. Wzór PKPiR jest warunkowany rozporządzeniem Ministra Finansów. Strony mają być ponumerowane kolejno. Każda z nich ma zawierać 17 kolumn. Każdą kartę opisujemy miesiącem oraz rokiem. Każdy kolejny miesiąc to nowa karta.
Co mają zawierać poszczególne kolumny
W pierwszej części wpisujemy opis zdarzenia gospodarczego. Każdy kolejny ma swój numerek. Następnie musimy wpisać datę pod jaką została wystawiona faktura, kolejna kolumna to numer dowodu księgowego. Następnie uzupełniamy dane kontrahentów czyli nazwa firmy i adres. Na koniec jest opis zdarzenia gospodarczego.
Druga część kolumn dotyczy przychodu. W pierwszej gdzie mamy zapisane wartość sprzedanych towarów i usług wpisujemy kwoty jakie uzyskaliśmy, kolejna kolumna to inne przychody, na koniec należy oba wiersze zsumować.
Podobnie postępujemy z kosztami. Na koniec wszystkie pozycje w kolumnach są sumowane z danego miesiąca, a następnie z roku. Także na bieżąco widzimy jaką kwotę mamy w wydatkach i przychodach.
Prowadzenie PKPiR nie jest trudne jednak wymaga od nas trochę czasu i zaangażowania. Często mamy też problem z prawidłowym zaksięgowaniem danej rzeczy. Poza tym nie mając już wprawy poświęcamy na prowadzenie rachunkowości więcej czasu niż wprawna księgowa. Musimy przeliczyć czy nie opłaca się nam bardziej przeznaczyć ten czas na marketing czy produkcję niż wpisywanie kolejnych pozycji.
Fajnie napisany artykuł. Warto posiadać taką wiedzę, bo przydaje się nie raz i nie dwa. Poza tym warto też pójść na kurs prowadzenia księgowości. Wtedy mamy nie tylko łatwiej ale też i zlecając księgowość na zewnątrz wiemy lepiej co i jak.