Adwokaci w Polsce – kim oni tak naprawdę są i w jaki sposób mogą Ci pomóc?
Absolwenci studiów prawniczych, którzy podołają zadaniu zaliczenia aplikacji adwokackiej, mogą następnie świadczyć usługi prawne w charakterze adwokatów. Nasze filmowo-serialowe skojarzenie rysuje nam adwokatów przede wszystkim jako obrońców oskarżonych przed sądami w sprawach karnych.
Kim tak naprawdę jest adwokat i w jaki sposób może pomóc?
Obrazy, jakie nam wyświetla nasza podświadomość na myśl o adwokatach, to przede wszystkim wygłaszane przez nich płomienne, pełne emocji przemowy, wystąpienia i przekonywanie sędziego całą swoją mocą, że klient, którego reprezentują, jest niewinny. Oczywiście, takie wyobrażenia nie są całkowicie nieuprawnione. Adwokaci rzeczywiście występują w charakterze obrońców, kiedy mają za zadanie (przeciwstawnie do prokuratora) znalezienie, a następnie przedstawienie jak najlepszych argumentów za tym, że oskarżony powinien być potraktowany przez sąd jak najłagodniej.
W rzeczywistości jednak, adwokat jest zawodem pokrewnym w stosunku do radcy prawnego (który notabene od kilku lat również może występować w charakterze obrońcy w sprawach karnych) – do głównych zadań osób mających sposobność wykonywania tego zawodu jest świadczenie pomocy prawnej, w której zakres również wchodzi występowanie przed sądami, ale przede wszystkim doradztwo prawne. Ma ono na celu przekazanie informacji klientowi o tym, w jaki sposób najlepiej realizować jego prawnie chronione interesy. Wobec tego, każdy z nas, na dowolnym etapie życia, prawdopodobnie będzie potrzebował tego rodzaju pomocy, jako że jesteśmy podmiotami prawa zawsze i wszędzie.
Pomoc adwokata
Poza tym, że jesteśmy podmiotami prawa, jesteśmy także stronami umów określanych przez kodeks cywilny, choćby robiąc codzienne zakupy w sklepie. Właśnie dlatego specjalistyczna pomoc prawna oferowana przez kancelarię adwokacką może nam być potrzebna w każdej chwili, a przykładów sytuacji, które mogą do tego doprowadzić, nie sposób zliczyć. Możemy paść ofiarą oszustwa, zaniechania ze strony podmiotu, z którym wchodzimy w stosunek cywilnoprawny, czy nawet być świadkiem jakiegoś zabronionego czynu, samemu bezpośrednio w nim nie uczestnicząc. Osoby świadczące pomoc prawną, w tym adwokaci, w sposób fachowy zaprezentują nam, jakie rozwiązania poszczególnych problemów są dostępne w danej sytuacji oraz które z nich najlepiej wybrać. Zrobią to w taki sposób, aby skorzystać z jak najkorzystniejszych dla nas przepisów, zgodnie z przyjętą wykładnią.
Adwokaci są również odpowiedzialni za sporządzanie opinii prawnych na zamówienie. Mają one charakter materiału analitycznego, który jest opracowywany przez znawcę prawa w danej dziedzinie po to, aby rozstrzygnąć jakiś problem prawny. Odnoszą się do konkretnych sytuacji, najczęściej takich, co do których zachodzą wątpliwości – mówiąc wprost, kiedy nie wiadomo, co zrobić – na które przepisy się powołać, jakie przy tym obowiązują procedury i w jaki sposób zinterpretować poszczególne zapisy aktów normatywnych. Tego typu problemy są nieodłącznym elementem istnienia systemu prawa stanowionego, dlatego rola adwokatów oraz innych podmiotów mogących świadczyć usługi sporządzania takich opinii jest bardzo istotna.
Pamiętajmy o tym, że adwokat jest osobą w najwyższym stopniu wykształconą – jest zobowiązany do ukończenia jednolitych magisterskich studiów prawniczych oraz zdania aplikacji adwokackiej. W związku z tym, nie powinniśmy unikać szukania pomocy u ekspertów, kiedy może nam się ona okazać potrzebna, czy nawet niezbędna do tego, żeby nasze interesy zostały objęte odpowiednią ochroną.
zawód adwokata to moim zdaniem jeden z bardziej odpowiedzialnych zawodów. Wiedza jaką posiadają jest ogromna.