Kredyt hipoteczny pod inwestycje. Czy warto go rozważyć?

Kredyt hipoteczny pod inwestycje. Czy warto go rozważyć?

  11 maj 2022

Inwestycje w nieruchomości to jeden z najbezpieczniejszych sposobów lokowania kapitału. Jeśli nie masz wystarczających środków, aby sfinansować inwestycyjne M, rozważ sięgnięcie po kredyt hipoteczny. W artykule omówimy plusy i minusy takiego rozwiązania.

Mimo regularnych wzrostów transakcyjnych cen mieszkań popyt na nie nie maleje. Trudno się dziwić. Rekordowo niskie stopy procentowe, które utrzymywały się do jesieni 2021 roku, sprawiły, że gromadzenie pieniędzy na lokatach bankowych i kontach oszczędnościowych zwyczajnie nie było opłacalne. Choć pod koniec ubiegłego roku Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podwyższeniu stóp, inwestycje w nieruchomości wciąż wydają się rozsądnym posunięciem. Zwłaszcza w długofalowej perspektywie.

Inwestycje w nieruchomości — skuteczny sposób na długoterminowe zyski

Inwestycje w nieruchomości mogą przybierać odmienne formy. Najpopularniejsze to:

  • kupno mieszkania na wynajem długoterminowy. Choć kredyty hipoteczne są dzisiaj szeroko dostępne, nie wszyscy mogą pozwolić sobie na zakup własnego M. Najem długoterminowy cieszy się więc (i będzie cieszył w przyszłości) niesłabnącą popularnością. Jeśli przeznaczysz środki z kredytu na kupno mieszkania na wynajem i odpowiednio skalkulujesz parametry finansowania, rata będzie spłacać się sama, a w sprzyjających okolicznościach — w Twoim portfelu zostanie jeszcze trochę pieniędzy,
  • kupno mieszkania na wynajem kró Takie rozwiązanie świetnie się sprawdzi w turystycznych, obleganych przez przyjezdnych miejscowościach — Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Krakowie, Zakopanem czy Wrocławiu. Wynajmując mieszkanie na doby, w czasie najgorętszego sezonu masz szansę zarobić od kilku aż do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W pozostałej części roku możesz wynająć nieruchomość studentom. Taka formuła zwana najmem hybrydowym pozwala maksymalizować zyski, osiągając jeszcze korzystniejszą stopę zwrotu z inwestycji.
  • Flipping to metoda inwestowania polegająca na kupowaniu nieruchomości poniżej ceny rynkowej, remontowaniu jej, a następnie — sprzedaży z zyskiem. W zależności od wielkości, standardu i lokalizacji nieruchomości flippowanie może przynieść inwestorowi od kilku aż do kilkuset tysięcy złotych zysku.

Ważne: Zanim rozpoczniesz inwestowanie w nieruchomości, dokładnie przemyśl swoją decyzję, rozważając wszystkie za i przeciw. Każda wskazana wyżej forma niesie za sobą nie tylko możliwość wygenerowania sporych zysków, ale także ogrom wyzwań.

Inwestycje w nieruchomości a kredyt hipoteczny

Brak wystarczających środków własnych nie musi być przeszkodą w inwestowaniu w nieruchomości. Alternatywą dla sfinansowania transakcji gotówką może być bowiem sięgnięcie po kredyt hipoteczny. Pozyskanymi z niego środkami możesz sfinansować nie tylko zakup mieszkania, ale także:

  • budowę domu,
  • kupno działki,
  • remont i wykończenie nieruchomości,
  • zakup spółdzielczego prawa do lokalu,
  • adaptację pomieszczeń lub budynków niemieszkalnych na cele mieszkalne.

Biorąc pod uwagę fakt, że kredyt hipoteczny ma — przynajmniej pośrednio — posłużyć do wygenerowania zysków, warto poświęcić swój czas i uwagę na znalezienie produktu najbardziej dostosowanego do potrzeb, oczekiwań oraz możliwości finansowych.

Jak znaleźć najlepszy kredyt hipoteczny?

Zanim sięgniesz po kredyt hipoteczny, dokładnie porównaj oferty poszczególnych banków, zwracając uwagę przede wszystkim na:

  • maksymalny okres kredytowania. Jeśli zależy Ci na tym, aby maksymalnie obniżyć wysokość miesięcznej raty, wyselekcjonuj banki oferujące kredyty hipoteczne na 35 lat;
  • wymaganą przez bank wysokość wkładu własnego. Zgodnie z zapisami Rekomendacji S wkład własny kredytobiorcy powinien wynosić co najmniej 20% wartości nieruchomości. Niektóre banki obniżyły tę wartość do 10% przy równoczesnym obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia niskiego wkładu własnego;
  • RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, precyzyjnie ilustruje, ile w praktyce zapłacisz za pożyczone od banku pieniądze. Zawiera w sobie bowiem nie tylko odsetki, ale także wszystkie dodatkowe koszty okołokredytowe — prowizję, ewentualne ubezpieczenia czy opłatę za wycenę nieruchomości;
  • formułę rat. Sięgając po kredyt hipoteczny, możesz wybrać ten ze stałą lub zmienną ratą. W przypadku rat stałych zachowasz pewność, że przez wskazany przez bank okres (w aktualnych konstrukcjach kredytów hipotecznych — kilka lat) kwota raty pozostanie niezmienna, a zmiany stóp procentowych nie wpłyną na jej wysokość. W przypadku kredytu ze zmienną ratą miesięczne obciążenie portfela może zarówno wzrosnąć, jak i zmaleć.

Źródło:
1. https://www.17bankow.com/kredyty-hipoteczne/artykul/897/kredyt-hipoteczny-jako-inwestycja-czy-warto-kupic-nieruchomosc-na-kredyt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *