Jak układ konsumencki może wpłynąć na restrukturyzację?

Jak układ konsumencki może wpłynąć na restrukturyzację?

  06 cze 2022

W obecnych czasach kryzysu gospodarczego coraz większa liczba przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z tego, że wiele korzyści może dać postępowanie restrukturyzacyjne. To właśnie w ten sposób można odzyskać oddłużenie, dzięki któremu firma dalej może funkcjonować na rynku i działać. Warto jednak pamiętać, że z tego rozwiązania mogą również skorzystać sami konsumenci i zawrzeć układ bez ogłaszania upadłości konsumenckiej. Jak wygląda zawarcie układu konsumenckiego w takim przypadku? Jakie są jego koszty?

Układ konsumencki – co to jest?

Układ konsumencki to nic innego, jak centralna instytucja prawa która pozwala na zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli przez osobę, która nie prowadzi własnej działalności gospodarczej. W ten sposób ogłoszenie upadłości nie musi być dokonywane. Warto wspomnieć, że ten rodzaj układu jest dokumentem, który posiada cechy umowy cywilnej ponieważ potrzeba specjalnej procedury, która została uregulowana przez Prawo Upadłościowe. Słowem można przeprowadzić dzięki temu restrukturyzację dla klientów – chociaż słowo restrukturyzacja jest często kojarzona wyłącznie z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą.

Zawarcie układu – jak konsument może tego dokonać z wierzycielem?

Jak układ konsumencki może zostać zawarty? Jak nie doprowadzić do ogłoszenia upadłości? Co trzeba zrobić aby taki układ zawrzeć? Przede wszystkim trzeba wskazać we wniosku okoliczności, które taki wniosek będą uzasadniać i uprawdopodabniać. Ponadto musi być we wniosku wykaz majątku dłużnika – jego całości. Wszystkiego co dłużnik ma. Także spisane powinno być zgromadzenie wierzycieli – wszystkich, którym jest się cokolwiek winnego. Do tego wszystkiego potrzeba również spisu wierzytelności spornych. I dopiero po złożeniu takiego ogłoszenia sąd może zadecydować o zawarciu układu między konsumentem a wierzycielami.

Jak wygląda przebieg układu konsumenckiego?

Przede wszystkim sąd może zadecydować o zawarciu takiego układu lub o oddaleniu wniosku o jego otwarcie. Jeżeli jednak układ zostanie otwarty to musi zebrać się zgromadzenie wierzycieli w przeciągu trzech miesięcy od decyzji sądu. Jeżeli większość wierzycieli mających łącznie co najmniej dwie trzecie sumy wszystkich wierzytelności się opowie za takim układem i zostanie on zatwierdzony przez sąd to wejdzie on w życie. Nie trzeba więc, aby zgadzali się na niego wszyscy.

Jakie są koszty postępowania proceduralnego?

Na samym początku trzeba uiścić opłatę w wysokości 30 złotych za otwarcie układu restrukturyzacyjnego dla konsumentów. Ponadto to dłużnik musi opłacić zaliczkę na koszty postępowania. Ile wynosi taka zaliczka? Kwoty są różne, ponieważ trzeba mieć równowartość przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, odpowiadającemu za trzeci kwartał roku poprzedniego. Warto jednak podkreślić że mowa o kwocie bez ewentualnych nagród z zysku.

Gdzie znaleźć więcej informacji na ten temat?

Temat układu konsumenckiego i restrukturyzacji jest znacznie szerszy i dlatego zdecydowanie warto jest poczytać o nim nieco więcej zanim się na niego zdecyduje. W tym celu dobrze jest odwiedzić strony internetowe oraz doradców, którzy będą w stanie doradzić odpowiednie kroki znając konkretną sytuację. W ten sposób będzie dokładnie wiadomo jakie kroki podjąć i gdzie się zgłosić. Warto pamiętać, że układ konsumencki to nie koniec świata i można przez niego przejść z podniesioną głową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *